Projekt Comenius „Friendly Garbage” to wielostronny projekt szkół finansowany ze środków przyznanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. W ramach realizacji projektu poznawaliśmy zagadnienia związane z segregacją śmieci, tworzeniem kompostu, wykorzystaniem odpadków do tworzenia odnawialnych źródeł energii.

W projekcie brały udział szkoły z Irlandii, Francji, Bułgarii, Turcji, Czech, Hiszpanii i Polski. Koordynatorem projektu była pani Beata Świątkowska.
W ramach projektu uczniowie naszej szkoli zrealizowali wyjazdy edukacyjne do Czeskiej Lipy w październiku 2013 roku oraz do Irlandii w lutym 2014 roku. W maju 2014 przedstawiciele szkół uczestniczących w projekcie odwiedzili naszą szkołę.
W październiku 2013 roku uczniowie naszej szkoły, w czasie pierwszego wyjazdu edukacyjnego Comenius, odwiedzili Czeską Lipę. Zaprezentowali Odpadusia, maskotkę projektu oraz pierwsze strony komiksu opowiadające o jego przygodach. Przedstawili prezentację prezi o szkole. Zwiedzali Czeską Lipę i jej okolice. Wspólne przygotowanie naleśników zintegrowało całą grupę i było ciekawym doświadczeniem. Ostatniego dnia odbyły się emocjonujące zawody sportowe i wspólna dyskoteka. Opiekunami w czasie tego wyjazdu były panie: Beata Świątkowska oraz Dorota Pieńkowska.

Podczas pobytu w Irlandii w lutym 2014 roku uczniowie prezentowali swoje filmy dotyczące działań ekologicznych w szkołach, odbyło się wspólne przygotowywanie ulubionych deserów danego kraju – polskie słodkości okazały się niepokonane – I miejsce!
Powstała internetowa książka kucharska zawierająca przepisy deserów narodowych. Uczniowie uzdolnieni artystycznie wykonali kolorowe doniczki, w których posiano popularne kwiaty każdego kraju.

Oprócz wspólnych warsztatów był czas na zwiedzanie Sligo i okolic, spacer nad oceanem Atlantyckim. Przeżyliśmy sztorm jakiego nie było w ciągu ostatnich 25 lat (Ależ byliśmy odważni!) oraz zawody w kręgle. Opiekunami w czasie wyjazdu były panie: Beata Świątkowska oraz Krystyna Szymkowska. Był to super czas.