Projekt „BohaterON – włącz historię!”

Pokaż, że pamiętasz o Powstańcach!

Plakat 1 – załącznik

Plakat 2 – załącznik

Projekt edukacyjny „BohaterON – włącz historię!” to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

Nazwa odwołuje się do wyrazu „on”, który w języku angielskim oznacza „włączyć”. Twórcy akcji w ten sposób podkreślili swój cel, czyli włączanie historii, pamięci i wsparcia dla ludzi, którzy byli skromnymi obywatelami, a stali się bohaterami. Trzon projektu stanowią sylwetki powstańców, ich dokonania i ważne komentarze dotyczące walk w 1944 r.

Wartości, o które walczyli Powstańcy Warszawscy i za które gotowi byli oddać życie, są aktualne także dzisiaj. Przekazywane z pokolenia na pokolenie uczą, jak godnie żyć oraz jak być dobrym człowiekiem i obywatelem.

 


Rok szkolny 2023/2024


W roku szkolnym 2023/2024 w ramach realizacji projektu „BohaterON – włącz historię” w naszej szkole zrealizowane zostały działania, których celem było podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego:

  1. Wolontariat szkolny zorganizował akcję ,,Jesteśmy – Pamiętamy.” Akcja polegała na porządkowaniu grobów i kwater na Warszawskich Powązkach, zapaleniu zniczy i złożeniu kwiatów. Do naszych wolontariuszy dołączyły także ich rodziny.
  2. Uczniowie klas ósmych uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. Śladami Batalionów ,,Zośka” i Parasol”. W czasie zajęć prowadzonych na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie poznali przebieg walk w niektórych dzielnicach Warszawy, dowiedzieli się o działaniach prowadzonych przez ,,Szare Szeregi” w okresie okupacji oraz Powstania Warszawskiego.
  3. Podczas lekcji historii uczniowie klas: 8A, 8B, 7A i 5D:

– oglądali prezentację na temat Powstania Warszawskiego, poznawali bohaterów oraz dowiadywali się o życiu codziennym w okupowanej Warszawie,

– wykonali plakaty związane z tematyką Powstania Warszawskiego,

– słuchali i śpiewali  piosenki z okresu Powstania Warszawskiego oraz obejrzeli teledysk ,,Włącz Historię”.

  1. Chętni uczniowie w ramach akcji „Kartka dla Powstańca” umieszczali wpisy na portalu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim.

Koordynatorami projektu były: p. Magdalena Krakowiak, p. Natalia Graczyk oraz p. Agnieszka Kossakowska-Lewaszow.

Dzięki zaangażowaniu społeczności naszej szkoły pokazaliśmy, że pamiętamy o Bohaterach i wydarzeniach  sprzed 79 lat.


Rok szkolny 2022/2023


„BOHATERON” W NASZEJ SZKOLE

W październiku oraz listopadzie 2022 r. w naszej szkole zostały zrealizowane działania w ramach realizacji projektu edukacyjnego „BohaterON – włącz historię!” związanego z tematyką Powstania Warszawskiego. Były to:

– zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem książki pt. „Powstanie Warszawskie” oraz spektaklu teatru lalkowego pt. „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”,

– „Dumni z Powstańców” – wpisy uczniów na portalu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim,

– prace plastyczno-techniczne oraz gazetki tematyczne o Bohaterach naszej Ojczyzny.

Pamiętamy!


Rok szkolny 2021/2022


Pamięć o historii…

W październiku 2021 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych związanych z tematyką Powstania Warszawskiego:

– „Niebajka o Powstaniu Warszawskim” – przedstawienie dla uczniów klas 0-III oparte na relacji dziadek – wnuczka, które w prosty sposób wyjaśnia dzieciom czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Pokazuje, co dla Powstańców Warszawskich znaczy pamięć o historii oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z dzisiejszymi, młodymi patriotami;

link do spektakl teatru lalek https://www.youtube.com/watch?v=YPiyeJXpKOM

– „Mały roznosiciel nadziei” – słuchowisko, które wprowadziło uczniów klas IV-VI w powstańczy klimat, odpowiadając na pytanie, jaką rolę w powstaniu pełnił tytułowy „roznosiciel nadziei”. Słuchowisko pomogło uczniom zrozumieć, czym wówczas kierowała się młodzież i w jakich warunkach musiała się odnaleźć, by przetrwać. Pokazuje relacje międzyludzkie, solidarność i współpracę w czasie, gdy na szali stawiono własną rodzinę kontra miłość do Warszawy, do Polski.

Link do słuchowiska: część 1: https://www.youtube.com/watch?v=5v7Y727nyKk , część 2: https://www.youtube.com/watch?v=yWdXGJqC58o ;

– prace plastyczne związane z tematyką Powstania – wystawa prac;

– akcja wolontariatu „Kartka dla Powstańca Warszawskiego” – utworzenie albumu dla Bohaterów Powstania Warszawskiego (kartki, życzenia i listy przygotowane przez uczniów).

Koordynatorzy projektu BohaterON w roku szkolnym 2021/2022: p. Teresa Barszcz, p. Magdalena Krakowiak, p. Małgorzata Bąk.


Spot „Powstanie Warszawskie”

„My, bliscy powstańców warszawskich pamiętamy, a Ty? Pamiętaj, to od nas zależy, czy było warto…”
link do spotu: https://youtu.be/guCW3BP9zXs


„Powstanie warszawskie oczami dzieci” – link do filmu: https://youtu.be/gGx8hK2Ujy0


Widowisko muzyczne „Miłość bez jutra”

Zapraszamy na widowisko muzyczne online „Miłość bez jutra” (25.10.2021 w godz. 20.30-21.30). Teksty o miłości m.in. poetów z Powstania Warszawskiego wykonane będą przez wspaniałych artystów i instrumentalistów: Bela Komoszyńska, Mela Koteluk, Michał Kowalonek, Julia Marcell, Janusz Radek, Ania Rusowicz, Skubas, Bartosz Tokaj, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Bartosz Wąsik, Roxie Węgiel, Krzysztof Zalewski, Aga Zaryan.
Oprawa plastyczna koncertu oprze się na kolażu archiwalnych zdjęć z Powstania Warszawskiego i fragmentów poezji uczestników sierpniowych walk o stolicę, a także animacji rozkwitających kremowych kwiatów, które przypominać będą o miłości, rodzącej się w czasie wojny.
Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym Gali Nagrody BohaterONy 2021 im. Powstańców Warszawskich, która odbędzie się w poniedziałek, 25 października 2021 o godz. 19.00 – transmisja online: https://fb.me/e/1euvUVkLa


Spotkanie poetycko – muzyczne

Zapraszamy na spotkanie poetycko – muzyczne, podczas którego aktorzy znani polskiej publiczności z ról filmowych oraz serialowych, których akcja osadzona jest w czasie wojny i Powstania Warszawskiego, zaprezentowali poezję Pokolenia Kolumbów.
Wiersze m. in. Tadeusza Gajcego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Krystyny Krahelskiej czy Józefa „Ziutka” Szczepańskiego recytowali i interpretowali: Agnieszka Więdłocha, Karolina Gorczyca, Maciej Zakościelny i Michał Czernecki.
Gościem specjalnym wieczoru była uczestniczka Powstania Warszawskiego, Pani Hanna Katarzyna Zawistowska-Nowińska pseudonim „Hanka Zerwicz”.

Link do materiału wideo: https://youtu.be/LoSaw_4LRBY


 

 

Rok szkolny 2020/2021

W miesiącach wrzesień-październik 2020 r. zostały przeprowadzone w Szkole (lekcje historii oraz zajęcia w świetlicy szkolnej) zajęcia dydaktyczne dotyczące Powstania Warszawskiego, promocji postaw patriotycznych oraz popularyzowania historii Polski XX wieku.  Zwieńczeniem działań  była akcja pisania podziękowań i kartek z życzeniami do Powstańców Warszawskich.

Szkolnymi koordynatorami działań byli: p. Małgorzata Bąk, p. Aleksandra Knajp, p. Magdalena Łukawska, Adrian Przybysz oraz p. Krzysztof Włoszczak.

Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenie pokoleń

https://www.youtube.com/watch?v=SP7dujhDZ7s

Wywiad z Panem Władysławem Rosińskim, ps. „Zapałka”

https://www.youtube.com/watch?v=7HkMptWoUZw

Apel do dzieci i młodzieży Powstańca Warszawskiego, Pana Janusza Walędzika

https://www.facebook.com/nowolipie22/videos/643063863306686/

Biogramy Powstańców https://bohateron.pl/wyslij-kartke/powstancy/

Śpiewanki powstańcze na 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego!
https://youtu.be/DTDN3KPqui4

Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego
https://www.1944.pl/szukaj.html/szukaj/+o+muzeum+wirtualne+muzeum?exclude_ahm=1

Regulamin Projektu „BohaterON” 2020 [czytaj więcej]