Katalog biblioteki  https://m007084.molnet.mol.pl/

DZIEŃ TYGODNIA 
GODZINY
Poniedziałek  8:00 – 16:00
Wtorek 8:00 – 15:00
Środa 8:00 – 15:00
Czwartek 8:00 – 16:00
Piątek 8:00 – 15:00

 


Rok szkolny 2023/2024

Akcja „Pokaż jak czytasz”

Drodzy Uczniowie, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci (2 kwietnia) biblioteka szkolna zaprasza Was do udziału w akcji „Pokaż jak czytasz”. Na czym polega zadanie? To proste! Zaaranżuj sposób, w jaki najbardziej lubisz czytać lub chciałbyś czytać, poproś kogoś, by zrobił ci zdjęcie i przyślij je na adres e-mail: biblioteka@sp364.edu.pl Na zdjęcia czekamy do dnia 15 kwietnia 2024 r. W treści maila prosimy o wpisanie imię i nazwiska ucznia oraz klasę.

Z nadesłanych zdjęć utworzymy „czytelniczą galerię” na stronie interentowej szkoły, a uczniów nagrodzimy pochwałą za udział w akcji  i promowanie czytelnictwa.


Okazje do czytania – grudzień 2023: https://calapolskaczytadzieciom.pl/okazje-do-czytania/?d=2023-12


Mały Koneser – Wielkie Święto Książki dla Dzieci i Młodzieży

Wydawnictwo Wytwórnia po raz trzeci zaprasza na festiwal i targi wydawnictw dla dzieci i młodzieży Mały Koneser.

– poznania najlepszych polskich i zagranicznych wydawców książek dziecięcych,

– spotkania ulubionych autorów i ilustratorów

– udziału w spotkaniach, warsztatach i debatach,

– zobaczenia wystawy i sięgnięcia po najlepsze książki!

Wśród gości: Justyna Bednarek, Anna Kaźmierak, Rafał Kosik, Sara Lundberg, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Piotr Socha, Daria Solak, Katarzyna Walentynowicz oraz Józef Wilkoń.

Wstęp bezpłatny!

– 23 marca 2024 (sobota) w godz. 11:00-19:00,

-24 marca 2024 (niedziela) w godz. 11:00-18:00.

Miejsce: Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56, Warszawa

Do zobaczenia 😊


„Oczami wiosny” – tomik wierszy autorstwa uczniów naszej szkoły

Zapraszamy do zapoznania się z tomikiem wierszy pt. „Oczami wiosny” autorstwa uczniów Szkoły Podstawowej nr 364 im. Konstancji Markiewicz w Warszawie.

„Tomik ten stanowi zbiór wierszy, które napisaliśmy prosto od serca. Mamy nadzieję, że choć kilka z nich przypadnie wam do gustu. Życzymy przyjemnej lektury!”
Uczniowie SP 364

„Oczami wiosny” [czytaj więcej]


„Mała książka – wielki człowiek”

Na przełomie miesiąca listopada i grudnia 2023 r. pierwszoklasiści zapraszani byli do biblioteki szkolnej, gdzie otrzymywali wyprawkę czytelniczą w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Kampania organizowana jest przez Instytut Książki i finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkania, oprócz przypomnienia dzieciom o korzyściach wynikających z czytania, miały również na celu wyjaśnienie uczniom i uczennicom klas pierwszych zasad korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz zachowania się w szkolnej bibliotece.

Życzymy naszym pierwszoklasistom wspaniałych spotkań z książką.


Narodowe czytanie 2023


„Barwy serca” – bajki i wiersze dla dzieci

Zapraszamy do zapoznania się z tomikiem bajek i wierszy dla dzieci pt. „Barwy serca” autorstwa p. Macieja Adamskiego (nauczyciel współorganizujący kształcenie w Szkole Podstawowej nr 364 w Warszawie).

„Barwy serca” – bajki i wiersze dla dzieci [czytaj więcej]


ZŁOTA LISTA książek polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”: https://calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista/lista-ksiazek-polecanych-przez-fundacje-abcxxi-cala-polska-czyta-dzieciom/

Okazje do czytania – listopad 2023: https://calapolskaczytadzieciom.pl/okazje-do-czytania/?d=2023-11


SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ W SALI ZABAW FIKOŁKI ARKADIA

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,

w imieniu Instytutu Książki serdecznie zapraszamy na bezpłatne wydarzenie, jakie organizowane jest w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek” w Sali Zabaw Fikołki Arkadia w najbliższą sobotę – 21 października 2023 r.

To wyjątkowe spotkanie z książką oraz jej bohaterami prowadzone przez aktora – absolwenta łódzkiej szkoły filmowej i animatorkę z Fikołków. „Bohaterką” spotkania jest najnowsza książka pani Justyny Bednarek zatytułowana „Wnuczka antykwariusza”, która pod koniec roku trafi do rąk wszystkich pierwszoklasistów w całej Polsce. Książka rekomendowana jest dla dzieci od 7. do 11. roku życia.

Kiedy: 21 października – sobota

Gdzie: Sala Zabaw Fikołki w galerii handlowej Westfield Arkadia

O której: czytanie w godz. 13:00, 15:00 oraz 17:00 (zapraszamy na wybrany blok godzinowy)

Bezpłatne wejście na hasło: Mała książka – Wielki człowiek

To wspaniały i oryginalny pomysł na spędzenie sobotniego popołudnia z dzieckiem z dala od multimediów w krainie wyobraźni.


Okazje do czytania – październik 2023: https://calapolskaczytadzieciom.pl/okazje-do-czytania/


Noc Bibliotek 2023

Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce. Na uczestników czekają w tym roku: spotkania autorskie, zajęcia literacko-plastyczne dla najmłodszych, gry planszowe i terenowe, spacery, fotobudka, zwiedzanie magazynów, warsztaty komiksowe, głośne czytanie bajek, sąsiedzka wymiana roślin i książek, projekcje filmów i przedstawienia teatralne, a także koncerty i wystawy.

Szczegółowe informacje: https://um.warszawa.pl/-/noc-bibliotek-2023

Noc Bibliotek w Warszawie: https://um.warszawa.pl/-/noc-bibliotek-w-warszawie


RODZINNE CZYTANIE

Z okazji szkolnych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania (29 września) biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do udziału w akcji pn. „Rodzinne czytanie”. Zadanie polegało na wspólnym, głośnym czytaniu w rodzinnym gronie. Akcja połączyła uczniów z rodzeństwem, rodzicami, dziadkami oraz bliskimi, z którymi spędzili wspólne, czytelnicze chwile. Brawo!

Dziękujemy za nadesłane fotografie z czytelniczych spotkań. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz do praktykowania na co dzień głośnego czytania.

 


Rok szkolny 2022/2023

CZYTANIE NA POLANIE

W Tygodniu Bibliotek wychodzimy z książkami na polanę! Czytać można wszędzie, a obecna aura zachęca do tego, aby robić to pod chmurką. Sięgnęliśmy po cudowne utwory. Pierwszy – „Może. O magicznym potencjale, który drzemie w każdym człowieku” – Kobi Yamada. Książka ciepła, mądra, dająca pole do snucia przemyśleń, bogata w zjawiskowe ilustracje. Druga pozycja to „Postaw się na moim miejscu”- Susanna Isern, gdzie bohaterami są owady – może dlatego tak często wchodziły na nasz kocyk? Utwór ważny, ponieważ traktujący o empatii i uważności.

„Masz w sobie wszystko, co potrzebne, aby czynić wspaniałe rzeczy.”

Cytat pochodzi z książki „Może. O magicznym potencjale, który drzemie w każdym człowieku” Kobi Yamada


„Zasiejmy czytelnictwo”

Świętujemy Dzień Ziemi oraz Światowy Dzień Książki w bibliotece. Dnia 25 kwietnia dzieci otrzymały nasiona roślin. Co z nich wyrośnie?
Fantazja? Wyobraźnia? Ciekawość świata? Emocje? Dajmy im czas, pielęgnujmy i obserwujmy. 🙂


2 KWIETNIA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci, to święto obchodzone w dzień urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Autor zasłynął z pięknych baśni, które kochają zarówno mali, jak i starsi czytelnicy na całym świecie.

Jedno z dzieł Andersena  – „Brzydkie kaczątko”, uczniowie klasy 0A oraz 3B mieli możliwość zobaczyć na kartach teatrzyku kamishibai. Baśń ukryta w drewnianej skrzynce inspiruje do rozmów o akceptacji. Dużym walorem spotkania była oprawa muzyczna, o którą zadbał Krzyś, uczeń klasy 5.

„Dzień dobry, panie Andersenie,

Pan tak daleko, pośród gwiazd,

A tutaj rośnie pokolenie

I to pytanie zadać czas:

A co z nas będzie? Co z nas będzie?

Czy w srebrne pióra dmuchnie wiatr?

Czy wyrośniemy na łabędzie,

Jak to kaczątko z dawnych lat?”


„Szczęśliwi bohaterowie naszych książek” – ogólnopolski konkurs literacko-plastyczny.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest wykonanie dowolnej pracy literackiej lub plastycznej związanej z motywem szczęścia w wybranych przez siebie książkach. Prace należy składać w bibliotece szkolnej do 26 maja. Szkolnym koordynatorem konkursu jest p. Agnieszka Piotrowska – nauczyciel-bibliotekarz.

Informacje organizatora konkursu: http://gokgrodek.pl/a,291,konkurs-literacko-plastyczny-szczesliwi-bohaterowie-naszych-ksiazek

Regulamin [czytaj więcej]


MAGICZNE NASIONKO – konkursu ekologiczno-czytelniczego z okazji Światowego Dnia Ziemi i Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Konkurs skierowany jest do wszystkich oddziałów klas IV-tych. Zadanie konkursowe polega na zasianiu czytelniczego nasionka, nazwaniu go (tabliczka z nazwą) oraz wykonaniu ekologicznej doniczki. Prace konkursowe wykonane przez cały zespół klasowy należy przynieść do biblioteki szkolnej do 19 kwietnia 2023 r. Koordynatorem konkursu jest p. Agnieszka Piotrowska – nauczyciel-bibliotekarz.

Nagrodą dla zwycięskiej klasy jest udział w warsztatach czytelniczych pt. „Każdy dzień to zagadka! Zostań czytelniczym ekodetektywi”. Warsztaty prowadzą autorzy książek dla dzieci i młodzieży: Magda Maciak i Artur Maciak. Fundatorem nagrody jest Rada Rodziców.

Regulamin [czytaj więcej]


Okazje do czytania – luty 2023: https://calapolskaczytadzieciom.pl/okazje-do-czytania/


KONKURS LITERACKI „POPISZ SIĘ TALENTEM”

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w 7. edycji największego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych pn. „Popisz się talentem”.

Przymierz Okulary Czasu! – Nie zastanawiaj się!

A oto zadanie:

„Porządkowałem ostatnio piwnicę i w jednej ze starych gazet znalazłem niezwykłe ogłoszenie. Brzmiało ono tak: Gratka dla miłośników gadżetów! Koniecznie musicie poznać najnowszy produkt firmy „Chwilołapka & Synowie”. To Okulary Czasu. Jeśli założy je dziecko, widzi świat oczami dorosłych. Jeśli założy je dorosły, widzi świat oczami dzieci. Uwaga: okulary należy zdjąć przed upływem 5 minut. W przeciwnym razie mogą wystąpić efekty uboczne w postaci splątania czasoprzestrzennego i trwałej zmiany punktu widzenia!”

Kiedy tylko przeczytałem to ogłoszenie, natychmiast postanowiłem kupić takie okulary. Niestety, okazało się, że wycofano je ze sprzedaży, ponieważ …

Ciąg dalszy i szczegóły konkursu na stronie: https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem2023

Kalendarium konkursu:

– 1 – 31 marca: czas na nadsyłanie opowiadań

– 9 maja: obrady Jury

– 11 maja: ogłoszenie wyników

– październik: publikacja książki ze zwycięskimi opowiadaniami

Szkolnym koordynatorem konkursu jest p. Agnieszka Piotrowska, nauczyciel-bibliotekarz.

Plakat (zobacz)

Regulamin konkursu [czytaj więcej]

Zgoda rodzica/opiekuna [czytaj więcej]


Niezwykłe przerwy w szkolnej bibliotece

Są przerwy, gdy w bibliotece gaśnie światło, można usłyszeć śpiew ptaków, dźwięki harfy, bajkę muzyczną. W takich chwilach zatrzymujemy się na autostradzie nauki i odpoczywamy.

Chwilo trwaj! 🙂


GŁOŚNE CZYTANIE W BIBLIOTECE

Głośne czytanie ma wiele korzyści, między innymi:

– rozwija język i słownictwo,

– uczy myślenia,

– rozwija wyobraźnię,

– poprawia koncentrację,

– ćwiczy pamięć,

– przynosi wiedzę ogólną,

– jest znakomitą rozrywką,

– kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

Popołudnia w bibliotece szkolnej wypełnione są czytanymi przez dzieci opowieściami i wierszami. Dzieci czytają dzieciom – starsi młodszym. W styczniu i lutym towarzyszyły nam utwory: „Smok przez płot” M. Mortki, „Miłość” A. Desbordes, „Tata w sieci” P. de Kemmeter oraz wiersze Jana Brzechwy. Takich spotkań z pewnością będzie więcej 😊.


PASOWANIE NA CZYTELNIKÓW

„Ptaki mają skrzydła, ludzie mają książki”.

Uczniowie klas pierwszych na przełomie listopada i grudnia 2022 r. zostali pasowani na czytelników. Podczas wizyty w bibliotece dzieci opowiedziały o tym, w jakich sytuacjach sięgają po książki. Okazało się, że są one dobrym lekarstwem na poprawę nastroju, nudę, sen, relaks, rozwijanie wyobraźni, pracę mózgu.  Uczestnicy spotkania wspólnie z bibliotekarką przeczytali utwór R. Bonilla „Najwyższa na świecie wieża z książek” która również pokazuje, jak ogromną moc mają tytułowe bohaterki. Inne grupy pierwszoklasistów wysłuchały fragmentów pozycji „Basia i biblioteka” Z. Staneckiej. Na podstawie opowieści przybliżono dzieciom zasady panujące w bibliotece, aby każdy użytkownik czuł się w niej dobrze.

Pasowanie na czytelników zakończyło się wręczeniem wyprawki czytelniczej „Pierwsze abecadło”, którą pierwszoklasiści otrzymali w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Dzieci otrzymały również zakładki do książek, które zostały wykonane przez kolegów i koleżanki ze starszych klas. Życzymy nowym czytelnikom, aby biblioteka była dla nich miejscem, gdzie mogą odpocząć, zatrzymać się, porozmawiać i miło spędzić czas.


„Moja babcia, mój dziadek” w szkolnej bibliotece

Babcia znajduje skarby w kieszeniach,

dziadek zgaduje marzenia.

Babcia jak perełka, dziadek jak muszelka.

Dnia 18 stycznia spotkaliśmy się w bibliotece, aby na ilustracjach książki M. Swędrowskiej „Moja babcia, mój dziadek” odszukać siebie i swoich najbliższych. Wykonaliśmy również upominki, którymi dzieci obdarują swoich dziadków. Było miło, refleksyjnie i wesoło 😊.

„Babciu, dziadku, cóż wam dam?

Tylko jedno serce mam!

A w tym sercu same róże,

żyjcie więc nam jak najdłużej!”


WYBIERAMY NAJLEPSZĄ POLSKĄ KSIĄŻKĘ 2022 ROKU

Trwa 16. edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Każdy może zgłosić ulubione, ostatnio wydane książki i to aż w pięciu kategoriach. Przyjmowanie zgłoszeń trwa do 31 stycznia 2023 r.

Więcej informacji: https://kultura.um.warszawa.pl/-/mozna-zglaszac-ksiazki-do-16-nagrody-literackiej-warszawy


Konkurs plastyczny [czytaj więcej]

Wypożycz sobie prezent na święta [czytaj więcej]


„Wypożycz sobie prezent na święta”

Tuż przed Bożym Narodzeniem, dzieci z klasy 0A odwiedziły bibliotekę szkolną, aby wypożyczyć książki w świątecznym wydaniu.  W przygotowaniu akcji pomogli chętni uczniowie. Mamy nadzieję, że dzięki przygodom i ciekawostkom ukrytym w wybranych opowieściach, nadchodzące święta, staną się jeszcze bardziej wyjątkowe.


BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, umiliły nam wyzwania bibliotecznego kalendarza adwentowego. Rolą zabawy było przyjemne wprowadzenie w atmosferę świąt, poznanie tradycji oraz przekazywanie pozytywnych wartości. Dzieci z dużym zaangażowaniem wzięły udział w zaproponowanych aktywnościach. Chętnie dzieliły się tym, co zrobiły oraz czego się dowiedziały. Warto wrócić do akcji za rok z nowymi wyzwaniami! 😊


Origami w bibliotece

Grudniowe chwile czytelnicy biblioteki szkolnej spędzili na tworzeniu dekoracji z papieru. Spotkania podczas których dzieci wykonywały gwiazdki techniką origami, dały wiele radości i satysfakcji z wykonanych ozdób. Były również okazją do wspólnego działania i wymiany doświadczeń.


WARTO CZYTAĆ!

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie naszej szkoły podczas zajęć edukacyjnych przygotowali plakaty promujące czytelnictwo. Zapraszamy do galerii oraz czytania 😊.


PRZERWA NA CZYTANIE

W dniu 27 października 2022 r. nasza szkoła wzięcia udziału w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie  pt. „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Szkolnym koordynatorek akcji był p. Adrian Przybysz.

Na przerwie czytali zarówno uczniowie jak i nauczyciele – łącznie w akcji wzięło udział 420 osób. Akcja miała na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.


Spotkanie autorskie z panem Markiem Michalakiem

W poniedziałek 3 października 2022 r. dla uczniów klas 3-6 odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z panem Markiem Michalakiem – wieloletnim Rzecznikiem Praw Dziecka, pedagogiem, wychowawcą, autorem wyjątkowej książki dla dzieci pt. „Opowieści o tym, co w życiu ważne”.
„Opowieści o tym, co w życiu ważne” to wyjątkowa książka dla dzieci stworzona z myślą nie tylko o małych czytelnikach, ale i ich rodzicach, nauczycielach i wychowawcach. Marek Michalak przedstawia w niej wartości ponadczasowe i tematy niekiedy skomplikowane dla małego czytelnika. Do tej dyskusji o wartościach i ważnych pojęciach autor zaprasza czytelników z dwójką bohaterów jego książki – Julką i Miłoszem. Dzięki temu tłumaczy dzieciom trudne pojęcia w sposób mądry i zrozumiały, z wrażliwością i empatią, która towarzyszy tylko wyjątkowym wychowawcom. W książce odnajdziemy wyjaśnienie takich pojęć jak: miłość, tolerancja, odwaga, szacunek. Dzieci dowiedzą się z niej, czym jest patriotyzm i dlaczego tak ważne jest własne zdanie i asertywność w życiu codziennym. Ważnym aspektem w książce są prawa dziecka, do których autor często nawiązuje w przedstawianych w niej historiach.


CZYTAJ PL – NAJWIĘKSZA AKCJA CZYTELNICZA W POLSCE

Czytaj PL to bezpłatna wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna dla każdego przez cały listopad. W tym roku dzięki aplikacji Woblink, fani literatury będą mieli możliwość pobrania za darmo aż 18 książek, wśród których znajdą tytuły królujące na listach bestsellerów, nagradzane, docenione przez krytyków, i takie, które podbiły serca czytelników.

Więcej informacji o akcji: https://kultura.um.warszawa.pl/-/akcja-czytajpl-2022

 

 


Rok szkolny 2021/2022

Obchody Tygodnia Bibliotek

Podczas obchodów Tygodnia Bibliotek w naszej szkole została zorganizowana I Ogólnoszkolna Gra Biblioteczna. W ciągu kolejnych trzech dni uczniowie mieli za zadanie znaleźć odpowiedź na pytanie, którego odpowiedź znajdowała się w bibliotece. Po podaniu prawidłowej odpowiedzi uczniowie otrzymywali zadanie, rozwiązaniem którego był wyraz. Trzy poprawnie wykonane zadania utworzyły hasło.
Celem gry była promocja czytelnictwa oraz zapoznanie uczniów książkami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Każdy uczestnik gry, który oddał poprawnie wykonane dwa zadania otrzymał certyfikat uczestnictwa oraz mógł wybrać nagrodę książkową.
Uczniowie chętnie wzięli udział w grze i z niecierpliwością czekają na kolejną edycję.


Dzień z lekturą

Dzień 20 maja był doskonałą okazją do rozwijania zainteresować czytelniczych, jak i przypomnienia sobie ulubionych bohaterów literackich. Akcja miała na celu promocję czytelnictwa i biblioteki wśród uczniów. Było to również jedno z działań przeprowadzonych w ramach projektu Narodowy program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
W tym dniu uczniowie z klas I-VIII przybyli do szkoły przebrani w przepiękne literackie stroje. Można było spotkać m.in. Anię z Zielonego Wzgórza, Dianę, Harrego Pottera, Czerwonego Kapturka oraz wiele innych ciekawych postaci. Uczniowie wykazali się nie lada kreatywnością podczas tworzenia strojów.
Chętni mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na specjalnej książkowej ściance bibliotecznej.
W bibliotece ustawiono stoliki z zagadkami – chętni uczniowie rozwiązywali je i otrzymywali drobne upominki.


Przedszkolaki w bibliotece

Na rozpoczęcie naszych obchodów XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek bardzo miła wizyta! Dziś, by zobaczyć świat w jednym miejscu… naszą Bibliotekę odwiedziły Przedszkolaki.
Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i promowanie czytelnictwa wśród dzieci. Dnia 10.05.2022 r. grupa 5-latków z Przedszkola nr 219 odwiedziła naszą bibliotekę szkolną. Tematem spotkania było zapoznanie przedszkolaków z biblioteką. Przedszkolaki dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dzieci dowiedziały się także jak należy dbać o książki. Nie zabrakło głośnego czytania. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał kolorowankę oraz zakładkę do książki.


Wyniki konkursu na „Zakładkę do książki”

W dniu 10.05.2022 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na „Zakładkę do książki”. Oto wyniki konkursu:

Klasy I – III
I miejsce – Sandra W. kl. IIC, Lena B. kl. IIC
II miejsce – Aleksandra K. kl. 1B, Ada Ch. kl. 2C, Lena G. kl. 1A, Maria L. kl. 3B
III miejsce – Magdalena R. kl. 1A, Asia K. kl. 3B, Maja B. kl. 3A, Zuzanna L. kl. 3A

Klasy IV-VIII
I miejsce – Hanna P. kl. 4B
II miejsce – Kordian D. kl. 5A, Laura K. kl. 7B
III miejsce – Pola K. kl. 4C

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział.


Pasowanie na czytelnika

W dniu 23 lutego odbyło się pasowanie na czytelnika klas: 1A oraz 1D. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, musieli rozkodować hasło, które otwierało drzwi biblioteki.

Uczniowie oraz uczennice poznali prośby książki, a następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Każdy czytelnik otrzymał dyplom oraz kartę czytelnika jak również wyprawkę czytelniczą podarowaną przez Instytut Książki w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”.

Świeżo upieczeni czytelnicy też często odwiedzać bibliotekę, a nawet zostać molami książkowymi.


Spotkanie autorskie z panem Marcinem Koziołem

Dnia 2 grudnia 2021 r. w ramach projektu Narodowego Rozwoju Czytelnictwa 2.0 priorytet 3 uczniowie szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim z p. Marcinem Koziołem. Spotkanie odbyło się online.
Pan Marcin Kozioł jest autorem lektury szkolnej (dla klas 4-6) – „Skrzynia Władcy Piorunów”. Prowadzi rezerwat starych komputerów. Owocem komputerowych zainteresowań jest książka „Szalona historia komputerów”.
Spotkanie odbyło się w trzech blokach tematycznych.
Klasy 6-8 uczestniczyły w spotkaniu motywacyjnym. Spotkanie miało na celu zainspirowanie do wyznaczania sobie śmiałych celów oraz ich odważnej i konsekwentnej realizacji. Autor starał się zmotywować do podejmowania nieoczekiwanych i ambitnych wyzwań. Przekonywał również, że bycie pisarzem nie jest nudnym zajęciem a czytanie znacznie poszerza horyzonty.
Wybrane klasy 0-3 uczestniczyły w dwóch różnych spotkaniach o Wombacie Maksymilianie oraz o puchaczu Bubusiu. Była mowa o różnych zwierzętach, o podróżach, o geografii i kulturze niezwykłego królestwa w Himalajach. Młodsi uczniowie spotkali się z autorem podczas opowieści o puchaczach. Uczestnicy spotkania mogli poznać niektóre zabawne porywające przygody sów puchaczy ale również dowiedzieli się więcej o tych mieszkańcach lasu. Spotkanie wypełnione było ciekawostkami, projekcjami multimedialnymi, zagadkami i quizami.”

https://www.canva.com/design/DAEx_dXsbq0/VwXzA8Cn308sFGsn4enVoA/view?utm_content=DAEx_dXsbq0&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink


Pasowanie na Czytelnika Biblioteki

Dnia 26 listopada 2021 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klasy I B oraz I C. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Po wysłuchaniu opowiadania o pingwinie Pingo w teatrzyku KAMISHIBAI uczniowie samodzielnie ułożyli prośby książki oraz przypomnieli sobie zasady korzystania z biblioteki szkolnej.
Następnie złożyli przyrzeczenie, po czym nastąpił uroczysty akt pasowania. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał imienną kartę biblioteczną oraz dyplom.

https://www.canva.com/design/DAEx_MuhOfM/DbJYApITD7uMn1LW5gxcWA/view?utm_content=DAEx_MuhOfM&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Miło nam poinformować, że nasza Szkoła po raz drugi uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa: https://www.bn.org.pl/download/document/1632216619.pdf

W ramach projektu otrzymaliśmy z budżetu pastwa oraz z budżetu miasta stołecznego Warszawy środki finansowe na zakup książek oraz wyposażenia do szkolnej biblioteki. Wszystkie pozycje zostały skonsultowane z Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim oraz Biblioteką Publiczną Dzielnicy Bemowo. Dołożymy wszelkich starań, aby spełnić jak najwięcej Waszych czytelniczych marzeń. Mam nadzieję, że zakupione pozycje zainspirują Was do rozwijania zainteresowań oraz będą ciekawe i wartościowe, poruszające aktualne problemy dzieci i młodzieży.
Pamiętajcie o wciąż aktualnym cytacie Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.


Czytaj PL – akcja nie z tej ziemi

Czytaj PL to akcja, która już od 7 lat promuje czytelnictwo w Polsce i zagranicą. W tym czasie skorzystało z niej kilkaset tysięcy osób z kilkudziesięciu tysięcy miejscowości i prawie 50 krajów z całego świata. Tylko w ubiegłym roku ponad 47 tysięcy użytkowników zrealizowało ponad 110 tysięcy wypożyczeń. Tegoroczna edycja, podobnie jak i poprzednia, głównie promuje czytelnictwo w internecie.

Udział w tegorocznej akcji, która potrwa przez cały listopad, jest bardzo prosty: wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów. Partnerem akcji jest także Warszawa.

Listę dostępnych tytułów oraz instrukcję znajdziecie na stronie: https://um.warszawa.pl/-/czytaj-pl-akcja-nie-z-tej-ziemi


II Międzynarodowa edycja i VI Ogólnopolska Akcja „Przerwa na czytanie”

W dniu 27 października 2021 r. nasza szkoła wzięła udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na czytanie”. W tym dniu uczniowie przynieśli  do szkoły swoje książki lub wypożyczyli w bibliotece szkolnej. Uczniowie chętnie również prezentowali wybrane przez siebie pozycje innym i zachęcali do ich przeczytania.

Młodszym uczniom, którzy przygodę z czytaniem dopiero rozpoczynają czytali koledzy oraz koleżanki ze starszych klas.

Do wzięcia udziału w akcji zachęcali nauczyciele oraz plakaty informujące o wydarzeniu. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów. Uczniowie czytali nie tylko w trakcie wyznaczonej przerwy, ale cały dzień.

Dodatkowo była to świetna okazja aby wspólnie z uczniami wskazać korzyści płynące z czytania.

Na przerwie czytało łącznie 365 uczniów.

https://www.canva.com/design/DAEuqUA-RMk/tvCq15YEaHGlbOnCynXYSQ/view?utm_content=DAEuqUA-RMk&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink


Pierwszoklasiści w akcji

W dniach 7 oraz 8 października pierwszoklasiści odwiedzili bibliotekę szkolną. Podczas wizyty dzieci poznały regulamin biblioteki, sposób wypożyczania oraz wysłuchały ważnych zasad, których należy przestrzegać. Zapoznali się ze zgromadzonymi w niej zbiorami.
Pierwszaki doskonale zdawały sobie sprawę z tego, jakie prośby mają książki, wysłuchały życzeń książki. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe zakładki oraz samodzielnie wypożyczyli książki, które ich interesują. Pobyt w szkolnej książnicy był dla uczniów przeżyciem, zostali przyjęci w poczet nowych czytelników.


Rok szkolny 2020/2021

Witamy w książkowej krainie:

Zapraszamy na występ klasy 3 B: https://drive.google.com/file/d/1i8GaJUk4avKy4vPLfp3Na45FVZpmunvU/view


Wyniki konkursu „Nazwa dla biblioteki”

W związku z brakiem jedności głosów komisji, konkurs pozostaje nierozstrzygnięty. Wszyscy uczestnicy biorący udział otrzymują wyróżnienie. W następnym roku szkolnym ponowimy konkurs. Śledźcie szczegóły na stronie szkoły.


Miesiąc kwiecień jest szczególnym miesiącem poświęconym książce

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Z tej okazji szkolna biblioteka wspólnie ze świetlicą zorganizowała zajęcia pokazujące proces powstawania książki – „Od pisarza do czytelnika”. Klasy O A i O B poznały zawody związane z książką oraz różne rodzaje wydawnictw. Uczniowie mogli również sprawdzić się ze znajomości bajek oraz baśni w quizach. Podczas zajęć w świetlicy uczniowie obejrzeli również krótką prezentację multimedialną przedstawiającą historię powstawania książek.

Zwieńczeniem zajęć było wspólne czytanie, oraz wykonanie prac plastycznych, przedstawiających ulubionych bohaterów książek, projektowanie okładki ulubionej książki oraz wykonanie zakładek.

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest organizowany corocznie od 1995 roku. Obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Uczniowie poznali czym jest prawo autorskie. Chętni uczniowie poznali technikę okładania książek oraz poznali „Prośby książki”.


Wyniki konkursu „Zakładka do książki”

W kwietniu w związku z obchodami Dni Książki odbył się konkurs na „Zakładkę do książki”.

Najlepsza zakładka będzie odtworzona oraz będzie sygnowała naszą bibliotekę w najbliższym roku szkolnym 2021/2022. Uczniowie wypożyczający książki będą mogli zabrać zakładkę do domu z wygraną grafiką. Być może to początek nowej tradycji w naszej szkole.

I miejsce: Magdalena Grzybek klasa 3 C

II miejsce: Aleksandra Adamczyk klasa 2 D

III miejsce: Ola Kulik klasa 2 D

Wyróżnienia: Aleksandra Kalinowska O B, Hania Miernik 2 D, Dominika Ławruszczuk O B, Marta Kwasowska O B, Oliwia Kępa 2 B, Barbara Zelenko 6 A

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział oraz gratulujemy pomysłów.


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto to zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY), aby promować literaturę dla najmłodszych czytelników. Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo. Przywilejem gospodarza jest decydowanie o temacie obchodów i zaproszenie wybitnego autora, który napisze wiadomość do dzieci z całego świata oraz znanego ilustratora, który zaprojektuje plakat. Polska również była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 1980 roku, a hasło przewodnie obchodów brzmiało „Książka moim oknem na świat”.

To święto nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku, urodził się duński pisarz i poeta Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak Brzydkie kaczątko, Calineczka czy Dziewczynka z zapałkami.

https://view.genial.ly/606cb212e7557e0d18df66d0/interactive-image-2-kwietnia-2021


Pasowanie na czytelnika

W dniach 2 i 11 marca odbyło się pasowanie na czytelnika dla uczniów klas pierwszych. Spotkanie odbyło się w warunkach reżimu sanitarnego. Każda z klas zaproszona została na innej lekcji.

Uczniowie zapoznani zostali z regulaminem biblioteki i czytelni, a następnie wzięli udział w ciekawych zajęciach czytelniczych. Główna bohaterka książka przedstawiła uczniom swe prośby. Dzieci poznały zalety czytania, a także zasady dbania o książki.

Po pogadance przeprowadzano uroczyste ślubowanie. Uczniowie podnosili w górę dwa palce prawej dłoni i powtarzali za nauczycielem słowa przyrzeczenia. Pierwszoklasiści oprócz dyplomów otrzymali Wyprawki Czytelnicze, które zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

Spotkanie odbyło się w miłej, radosnej atmosferze. Uczniowie byli niezwykle aktywni. Doskonale zrozumieli zasady i potrzebę poszanowania książek, poznali także zasady zachowania się w bibliotece oraz umiejętność wypożyczania zbiorów. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy pierwszoklasista mógł wypożyczyć swoje pierwsze książki. Włączenie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników to ważne wydarzenie. Dzieci mają możliwość doskonalenia techniki czytania oraz poszerzania swej wiedzy, którą mogą nabyć poprzez korzystanie ze zbiorów bibliotecznych.


Znajdź czas na czytanie – akcja Fundacji Powszechnego Czytania   Logo

10 powodów by czytać  https://zabawkator.pl/2017/04/26/10-powodow-dla-ktorych-warto-czytac-dziecku/                plakat [zobacz]

„Gorąco zachęcam, by znaleźć czas na wspólne czytanie i rozmowę z dziećmi, z korzyścią dla dziecka i nas samych – czytanie uspokaja, rozwija, ale co najważniejsze – buduje więź emocjonalną między rodzicem a dzieckiem, tak ogromnie potrzebną w obecnych niepewnych czasach” – podkreśla profesor Piotr Albrecht, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Wspólne czytanie książek :

  • czytanie rozbudza u dzieci ciekawości świata
  • książki rozwijają wyobraźnię i zwiększają zasób słownictwa dziecka
  • wspólne czytanie książek to sposób na miłe spędzenie czasu, okazja do przytulenia się do rodzica i odpoczynku
  • książki umożliwiają dziecku zdobywanie wiedzy i stanowią genialną pomoc w wychowywaniu dziecka
  • wspólne czytanie to sposób na budowanie bliskości z dzieckiem, na rozmowy o emocjach
  • czytanie uspokaja i wycisza, Paulina Grochowska
  • czytające dzieci mają szansę na przeżycie przygód i emocji, które na pewno zostaną z nimi na długo
  • książki to możliwość poruszenia ważnych tematów i poznania zainteresowań naszych dzieci
  • czytanie doskonale stymuluje wyobraźnię dzieci, w efekcie czego na co dzień są dużo bardziej kreatywne
  • wspólne czytanie wpływa na rozbudzenie czytelniczej pasji dziecka

Jeśli czytasz swojemu dziecku codziennie, zmniejszasz jego podatność na lęk. Poświęcając mu czas sprawiasz, że czuje się ono bezpieczniejsze. Jeśli nie czytasz codziennie – zacznij. Pomożemy Ci!Rady praktyczne na temat czytania – https://fpc.org.pl/wp-content/uploads/2020/03/onet_TerazCzasNaCzytanie_rady-praktyczne.pdf

Lista książek, polecanych przez Fundację Edico i FPC – https://fpc.org.pl/wp-content/uploads/2020/03/Zaproszenie_Edico.pdf

O czytaniu od strony naukowej – https://klubjagiellonski.pl/2020/03/15/czytanie-ksiazek-w-czasach-pandemii/

Pobierz bezpłatnie od Legimi książkę dla dziecka, z kodem czasnaczytanie – https://www.legimi.pl/czas-na-czytanie/

Skorzystaj bezpłatnie z serwisu Wolne Lektury – https://wolnelektury.pl/

Jeśli lubisz wyzwania – dołącz do wyzwania 6/60  –  https://fundacjaedico.pl/

My już się przyłączyliśmy – Was również zachęcamy 😊

Od przyszłego tygodnia na stronie szkoły w zakładce BIBLIOTEKA będziemy prezentować ciekawe pozycje z księgozbioru naszej biblioteki polecane przez uczniów dla uczniów.  Gdyby ktoś z Was chciał się podzielić ciekawym tytułem zapraszam ezieba@sp364.edu.pl.


Ankieta z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji nauczyciele-bibliotekarze ze Szkoły Podstawowej nr 306 im. ks. Jana Twardowskiego utworzyły ankietę dla uczniów i zaprosiły do niej czytelników ze wszystkich bemowskich szkół. Nasi czytelnicy również wzięli w niej udział a oto jak prezentują się jej wyniki:

„We wszystkich bibliotekach w ankiecie (przeprowadzonej w październiku 2020 r.) wzięli udział losowo wybrani uczniowie z klas 2-8. W każdej szkole średnio wypowiedziało się ponad 100 respondentów. Ankieta była krótka (zawierała tylko 5 pytań), ale dała nam pewien obraz młodego bemowskiego  czytelnika. [czytaj więcej]


I Międzynarodowa edycja „Przerwy na Czytanie”

W dniu 20 października nasz szkoła po raz pierwszy wzięła udział w I Międzynarodowej edycji „Przerwy na Czytanie”.

Wydarzenie polegało na biciu rekordu w czytaniu na przerwie.

Akcja realizowana jest w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” oraz w związku z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Z racji sytuacji epidemicznej każda z klas czytała w swojej sali. Informację o akcji otrzymali wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie chętnie wzięli udział w akcji. Część uczniów przyniosła swoje książki, pozostali wypożyczyli książki z biblioteki. Nauczyciele, którzy czytali głośno uczniom proponowali swoje ulubione lektury.

W akcji wzięli uczniowie wszystkich klas. Łącznie z naszej szkoły na przerwach czytało 340 uczniów.

Mamy nadzieję, że w kolejnych latach ta liczba będzie stale rosła 😉


Konkurs na nazwę biblioteki

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na nazwę biblioteki. Zgłoszenia należy składać do biblioteki.

WAŻNE!!! Konkurs „Nazwij swoją bibliotekę” zostaje przedłużony do momentu powrotu uczniów do nauki stacjonarnej. Komisja jednogłośnie uznała aby dać wszystkim uczniom naszej szkoły możliwość zgłoszenia swojego pomysłu. Zachęcamy do udziału w konkursie – czekają ciekawe nagrody. Koordynator: Ewa Zięba [czytaj więcej]


Tydzień Książek Zakazanych

W dniach od 20 do 26 września w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Książek Zakazanych. To coroczne wydarzenie zwraca uwagę na obecne i historyczne próby cenzurowania książek w bibliotekach i szkołach. W czasach gdy książki były i są nadal zakazywane, częścią obchodów jest fakt, że w większości przypadków książki pozostały dostępne. Pamiętajmy jak cenną wartością jest słowo i możliwość wolnej, niczym nieograniczonej wypowiedzi.

Uczniowie mogli zapoznać się z tytułami dostępnymi w bibliotece wraz z informacją dlaczego i gdzie wskazany tytuł został ocenzurowany.

Pamiętajmy jak cenną wartością jest słowo i możliwość wolnej, niczym nieograniczonej wypowiedzi.