Projekt „Irlandia w szkole” jest autorskim projektem edukacyjnym Fundacji Kultury Irlandzkiej. Realizacja projektu w Szkole Podstawowej nr 364 im. Konstancji Markiewicz w Warszawie ma na celu przybliżenie kultury, historii i tradycji Irlandii. Patronat honorowy nad projektem „Irlandia w szkole” objął Konsulat Honorowy Irlandii w Poznaniu. Koordynatorem projektu w szkole jest pani Krystyna Szymkowska.

O IRLANDII http://www.fki.home.pl/irlandiawszkole/o-irlandii

GEOGRAFIA IRLANDII http://www.fki.home.pl/irlandiawszkole/geografia

IRLANDZCY POECI I PISARZE http://www.fki.home.pl/irlandiawszkole/literatura/poeci-i-pisarze

MUZYKA IRLANDZKA http://www.fki.home.pl/irlandiawszkole/muzyka/rodzaje-i-historia

TANIEC IRLANDZKI http://www.fki.home.pl/irlandiawszkole/taniec/rodzaje-i-historia

TRADYCYJNE SPORTY IRLANDZKIE http://www.fki.home.pl/irlandiawszkole/sport

IRLANDZKIE JEDZENIE http://www.fki.home.pl/irlandiawszkole/jedzenie

GALERIA ZDJĘĆ http://www.fki.home.pl/irlandiawszkole/galeria

KOLOROWANKI http://www.fki.home.pl/irlandiawszkole/zabawa


Rok szkolny 2022/2023

155 ROCZNICA OBCHODÓW URODZIN PATRONKI SZKOŁY KONSTANCJI MARKIEWICZ

W pierwszych dniach lutego br. społeczność szkolna obchodziła 155 rocznicę urodzin Patronki Szkoły.

Z tej okazji odbył się happening korytarzami szkoły – spacer Konstancji Markiewicz i Kazimierza Markiewicza (uczniowie kl. 8 B w strojach z epoki). Klasy: 5 C, 7 B, 8 B, 8 A obejrzały prezentację o Patronce przygotowaną przez p. Karolinę Wiszniewiecką. Po prezentacji została przeprowadzona gra Kahoot. W ramach obchodów odbyły się również lekcje kulturoznawcze na temat życia i działalności Konstancji Markiewicz oraz opracowane zostały przez uczniów postery tematyczne.

Z okazji obchodów rocznicy urodzin Konstancji Markiewicz na terenie naszej szkoły zostały także przeprowadzone dwa konkursy. W pierwszym z nich pt. „Interpretacja tekstu o Patronce” zwyciężyła Klara Pawłowska z kl. 8 A, natomiast w drugim konkursie pn. „Moje skojarzenia z Irlandią” I miejsce zdobył Dominik Lisiecki z kl. 5 B oraz Zuzanna Jarosz z kl. 8 A. Gratulujemy zwycięzcom 😊.


DZIEŃ ŚW. PATRYKA – NARODOWE ŚWIĘTO IRLANDII

Tradycyjnie w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Św. Patryka. Uczniowie podczas lekcji przygotowali plakaty, prace plastyczne, prezentacje multimedialne oraz filmiki związane z tematyką nawiązującą do tradycji i zwyczajów kultury irlandzkiej.

W dniu 17 marca klasa 7B zorganizowała tematyczne stoisko. Siódmoklasiści przygotowali quiz wiedzy o Irlandii i dniu świętego Patryka dla klas 1-8. W quizie mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie. Każdy mógł podejść do stolika, wylosować pytanie i za prawidłową odpowiedź otrzymać koniczynkę (za którą otrzyma „plusa” z języka angielskiego) i cukierka.

W tym dniu wszędzie mieniło się od irlandzkiego symbolu trójlistnej koniczyny. Nie zabrakło również zielonych strojów oraz dekoracji nawiązujących do Irlandii. Dużym powodzeniem cieszył się konkurs o świętym Patryku i Irlandii pn. „Milionerzy”, w którym zwyciężył Franek Wenda z kl. 2D. Gratulujemy!

Największym jednak zainteresowaniem – jak zawsze 😊 – cieszyło się poszukiwanie skarbu ukrytego przez złośliwego skrzata Leprechauna. Pomimo dużego zaangażowania wszystkich uczniów skarb nie został odnaleziony. W związku z tym 20 marca na przerwie przedstawiciele klas losowali karteczki ze szczęśliwym losem. Szczęście uśmiechnęło się do uczennicy kl. 4A Zuzi Landowskiej. Uczennica podzieliła się zawartością skarbu ze swoją klasą.

Z okazji Narodowego Święta Irlandii przedstawicielki Euroklubu wraz z opiekunką odwiedziły Ambasadę Irlandii w Warszawie i wręczyły kwiaty Panu Ambasadorowi P. G. Haughey.

Koordynatorkami szkolnych obchodów Dnia św. Patryka były nauczycielki języka angielskiego: p. Krystyna Szymkowska oraz p. Karolina Wiszniewiecka.


Rok szkolny 2021/2022

Dzień Św. Patryka

Z okazji Dnia Św. Patryka uczniowie przygotowywali tematyczne dekoracje na korytarzach szkoły. Uczennice kl. 4C Lena Kłos i Pola Kudzinowska wykonały poster, poświęcony Św. Patrykowi. Członkowie Euroklubu zorganizowali wystawkę zielonych cylindrów i kartek okolicznościowych. A chętni uczniowie ubrali się na zielono. Nauczyciele j. angielskiego we współpracy z Fundacją Kultury Irlandzkiej przeprowadzili lekcje tematyczne. W zorganizowanym konkursie na najciekawszą kartkę z okazji Dnia Św. Patryka jednogłośnie zwyciężyła praca ucz. kl. 3D Oli Kulik, wyróżnienie otrzymały Ewa Pietrak z kl. 8A i Liliana Kuliś z kl. 8B


Dzień patronki szkoły

4 lutego SP 364 im. Konstancji Markiewicz obchodzi urodziny swojej patronki. W tym roku to już 154 rocznica. Z tej okazji jeszcze przed feriami uczniowie przygotowali postery i tablice tematyczne na korytarzach szkoły. Odbył się też konkurs interpretacji wybranych tekstów z powieści Patricka Quigley „Sisters against the Empire”. Zwyciężczynią została Amelia Kowal z kl. 5A.
Klasy młodsze rozwiązywały w 3-osobowych zespołach quiz o życiu i narodowowyzwoleńczej działalności Konstancji Markiewicz. Tu powiodło się zespołowi uczniów z kl. 4C. Gratulujemy!


Rok szkolny 2020/2021

DZIEŃ ŚW. PATRYKA – 17 MARCA 2021 R.

To 31 raz obchodów Dnia Św. Patryka w Szkole Podstawowej nr 364 w Warszawie. Ten i ubiegły rok bardzo różniły się od pozostałych lat. Starsze klasy przygotowywały prezentacje multimedialne nt. Irlandii i Św. Patryka, które były przedstawiane na lekcjach j. angielskiego.
Klasy I-III i „zerówki” uczestniczyły w warsztatach, poświęconych temu Dniu. Najmłodsze dzieci wycinały koniczynki, uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich drużynowo lub indywidualnie malowali portret leprechauna – irlandzkiego skrzata. Chętni uczniowie wykonali zielone kapelusze – powstało 21 „green top hats”.
Na lekcjach j. angielskiego klas młodszych prezentowane były filmiki związane ze Świętem. W kl. 1D udało się przeprowadzić quiz o Irlandii i Św. Patryku. Natomiast w klasie 2 B uczniowie podczas zajęć z edukacji plastycznej tworzyli irlandzkiego skrzata z plasteliny uwzględniając tęczę i dzban ze złotem.
Na zajęciach świetlicowych dzieci dowiedziały się dlaczego ta postać jest ważna dla naszej szkoły. Poznały niektóre fakty oraz legendy dotyczące życiorysu świętego Patryka. Wykonywały kolorowanki przedstawiające postać świętego, układały puzzle stworzone przez siebie, a także rozkodowywały obrazek przedstawiający koniczynkę (roślinę związaną z postacią patrona Irlandii – świętego Patryka). Zajęcia umilała muzyka irlandzka.
Korytarze zostały udekorowane pracami dzieci, oczywiście dominujący kolor to zielony.


153 ROCZNICA URODZIN PATRONKI SZKOŁY KONSTANCJI MARKIEWICZ

4 lutego 2021 r. społeczność Szkoły Podstawowej nr 364 w Warszawie obchodziła 153 rocznicę urodzin patronki szkoły Konstancji Markiewicz. Hrabina Constance Markievicz z domu Gore-Booth (1868-1927) przyjęła nazwisko męża Polaka, Kazimierza Markiewicza. Ta piękna, utalentowana arystokratka porzuciła wygodne życie  dla walki o niepodległość Irlandii, uzależnionej od  Imperium Brytyjskiego, wspaniałe kreacje zamieniła na zwykły wojskowy mundur, walcząc w oddziałach powstańczych. Kilkakrotnie więziona nie poddawała się, poświęcając swoje życie dla ojczyzny. Była pierwszą kobietą ministrem pracy (Minister for Labour). W jej pogrzebie brały udział tłumy Irlandczyków. W Dublinie i Sligo stoją pomniki poświęcone Konstancji Markiewicz. Pomysłodawcą nadania szkole imienia Konstancji Markievicz jest profesor Wawrzyniec Konarski.
W dniu 4.02.2021 na zajęciach j. angielskiego odbyły się lekcje tematyczne, przedstawiające postać patronki szkoły. Opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego przygotowała wystawkę o K. Markievicz i wraz z uczniami kl. 2C i 1D gazetki ścienne.
Jest wiele publikacji, poświęconych życiu Konstancji Markievicz, opracowanych przez pana Patricka Quigley, irlandzkiego przyjaciela naszej szkoły. Zachęcamy do ich lektury.