Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” było  propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej, a także zapoznanie z wybranymi dziełami i ich twórcami.

Projekt pomógł rozwinąć u dzieci poczucie estetyki i wrażliwość na piękno oraz pobudzić kreatywność i innowacyjność podczas poznawania różnych technik plastycznych.

 

Warto dodać, że Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zabawa sztuką” odnosi się do świata sztuki, w kontekście sztuk plastycznych (tj. malarstwo, rzeźba, architektura, rysunek, fotografia, ceramika, wzornictwo itd.).

 


W ramach projektu w edycji 2022/2023 uczniowie mieli do zrealizowania przynajmniej 5 zadań z 25 zaproponowanych przez organizatorów. W naszej szkole zostały zrealizowane następujące tematy:

– „TWAL” – malowanie linią/myślenie linią, to jedna z najpopularniejszych technik wykorzystywanych przez nauczycieli freblowskich.

– „Nietypowy pędzel” – pędzel nie jest niezbędny do malowania. Czym zastąpić tradycyjny pędzel? Wacikami, pomponami, filcem, folią aluminiową lub bąbelkową, piórkami, pomponami, kawałkami papieru, włóczką, liśćmi, trawą itd.

– „Zakodowany obraz” – odkoduj informację, następnie kod namaluj na podobraziu lub brystolu. Wspólnymi siłami zostało stworzone abstrakcyjne dzieło.

– „Świąteczna ozdoba” – Picasso, Miró, Mondrian, Klee, Boccioni, Klimt, Dali, Pollock, Matisse, Kandinsky jako inspiracji do wykonania bombki lub pisanki.

– „Sztuka ludowa” – odkryjcie sztukę ludową swojego regionu, zapoznajcie się z malarstwem, rzeźbą, garncarstwem, wzornictwem, architekturę etc. Poznajcie historię swoich przodków.

– „Sztuka użytkowa” – coraz częściej nazywana również rzemiosłem artystycznym. Wykorzystanie przedmiotu, który będzie nie tyle ozdobą, co faktycznie spełni się w formie użytkowej.

– „Monochromatyzm” – jedna barwa, wiele odcieni. Przy pomocy papieru kolorowego, kredek, farb lub innych materiałów plastycznych tworzyliśmy prace w wybranej barwie i jej odcieniach.

– „Ekspresjonizm abstrakcyjny” – (action painting) – nagle każdy z nas może stworzyć dzieło niczym Pollock, Kantor czy Starowieyska. Malarstwo akcji, to spontaniczne rozlewanie farb, chlapanie. Kluczowym elementem jest spontaniczność w tworzeniu.

– „Kartonowa pomoc” – karton to materiał z którego można wyczarować prawdziwe cuda. Przygotuj dla swojej klasy/grupy kartonową pomoc dydaktyczną np. układankę nawiązującą do świata sztuki, puzzle czy też grę.

 

Z okazji Światowego Dnia Sztuki zorganizowaliśmy wernisaż prac wykonanych przez dzieci z klas 1 B, 3 A, 3 B i 3 C, które brały udział w projekcie. Koordynatorkami projektu w roku szkolnym 2022/2023 były pani Anna Lisiecka oraz pani Agata Pieńkos.


W ramach projektu w roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy 3 B zrealizowali 7 zadań z zaproponowanych punktów przez organizatora:

  1. „Google Arts and Culture”https://artsandculture.google.com/ aplikacja  mobilna przybliżająca świat sztuki w atrakcyjny sposób.
  2. „Matematyka w obrazach”ćwiczenie spostrzegawczości, odkrywanie ukrytych  cyfr na obrazie „Od O do 9” (Jasper Johns).
  3. „Obrazy malowane nożyczkami”bądź jak Henri Matisse, piękno i harmonia  przy użyciu nożyczek i kolorowego papieru/gazet.
  4. „Nastrój wyrażony kolorem” – barometr emocji w postaci własnego dzieła  sztuki.
  5. „Który obraz?” – odkrywanie obrazów na podstawie fragmentów utworów  muzyki klasycznej.
  6. „Nasze opowiadanie” – książka ilustrowana obrazami.
  7. „Sztuka ziemi (land art)” tworzenie obrazów przy użyciu materiału  przyrodniczego np. kamieni, patyków, liści, szyszek.

 

Realizując punkt nr 6 udało nam się stworzyć zbiór opowiadań napisanych przez dzieci. Każde opowiadanie zostało wzbogacone ilustracją, a tematem przewodnim naszej wspólnej książki były psy i tak powstała książka „Psie przygody”. Inspiracją dla dzieci do napisania swoich opowiadań były nie tylko zajęcia związane ze sztuką i Światowym Dniem Psa, ale także książka „Kocie przygody”, którą dzieci stworzyły w zeszłym roku szkolnym uczestnicząc w zajęciach z doradztwa zawodowego.

Premiera książki „Psie przygody” odbyła się 13.06.2022 r. w bibliotece szkolnej, podczas której chętne dzieci przeczytały swoje opowiadania.

Uwierzcie nam książki napisane przez dzieci są niczym podróż do krainy dziecięcej wyobraźni 🙂

Projekt był bardzo chętnie realizowany przez dzieci i sprawił im wiele radości. Wszyscy wiemy, że sztuka łączy się na co dzień z różnymi obszarami i dlatego dbaliśmy o to, aby to właśnie ona brylowała w realizowanych działaniach i odgrywała kluczową rolę.

Koordynatorem projektu była pani Anna Lisiecka.