Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

23 czerwca w godzinach popołudniowych odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016.

Podczas uroczystości wręczone zostały liczne nagrody za osiągnięcia naukowe, tj. uczniowie klas I, II i III zostali wyróżnieni świadectwami z czerwonym paskiem – oraz dodatkowo otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Gimnazjum.

Dyrektor – Wojciech Barański – wręczył także wyróżnienia za osiągnięcia sportowe – szczególnie za wysokie miejsca w Mistrzostwach Bemowa w różnych dziedzinach sportu (piłka ręczna, koszykówka, siatkówka) w których uczniowie zdobyli I miejsca. Dodatkowo nagrodzeni byli uczniowie klas III, którzy osiągnęli wysokie wyniki z kwietniowego egzaminu gimnazjalnego oraz ci, którzy wyróżnili się wiedzą w konkursach przedmiotowych na etapie miejskim i wojewódzkim.

Po oficjalnej części, która przygotowana była pod przewodnictwem p. Ewy Budrak, uczniowie udali się z wychowawcami do klas, gdzie nastąpiła kolejna część rozdawania nagród i wyróżnień za podejmowane akcje i zaangażowanie w życie szkoły w mijającym roku.

Kończący się właśnie rok szkolny był dla wszystkich bardzo przyjemny i z pewnością będziemy go bardzo mile wspominać.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko życzyć wszystkim udanego wypoczynku!

Widzimy się we wrześniu !


Wielkie show w naszym gimnazjum

2 czerwca uczniowie zaprezentowali trzy znakomite przedstawienia w języku angielskim, piosenki znanych anglojęzycznych wykonawców oraz osiemnaście filmików nakręconych po angielsku w trakcie Forum Angielskich Kół Teatralnych FAKT.

I miejsce w kategorii przedstawień zdobyli uczniowie z klasy 2 C prezentując skecz „The Dentist”.

I miejsce w kategorii film zdobyli uczniowie klasy 1 A prezentując film „The School Animals”.

I miejsce w kategorii piosenka wywalczyła uczennica klasy 3 D – Barbara Truskolaska.

Gratulujemy sukcesu i swobody na scenie!


Wizyta wolontariuszki z Niemiec

W dniu 2.06.2016 r. na zaproszenie pani Beaty Tadaj i pani Anny Szumel w naszej szkole gościła przedstawicielka wolontariatu europejskiego-⁠ Pani Johanna O’Brien z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. Wolontariuszka przeprowadziła warsztaty kulturoznawcze w języku niemieckim z uczniami klas 3 A i 1 C.


Dzień Dziecka

1 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka.W tym dniu podczas przerw odbywały się różne konkursy, quizy i zabawy oraz pokaz talentów. Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. Ponadto, drużyny z wszystkich klas miały możliwość uczestnictwa w konkurencji sportowej: przeciąganiu liny. Wśród klas pierwszych zwyciężyła klasa 1 F, w drugich najmocniejszą okazała się klasa 2 C, natomiast w trzecich klasa 3F. Gratulujemy. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody.


Konkurs z języka niemieckiego

Dnia 18 maja odbył się konkurs przedmiotowy z języka niemieckiego: „Die DACHL – Länder – kraje niemieckojęzyczne”. Konkurs był zorganizowany przez panią Annę Lisiecką w ramach projektu Szkoła z Klasą 2.0. Wyłoniono jednego zwycięzcę, a został nim Kacper Pawłowski z klasy 2 C. Drugie miejsce ex aequo zdobyli uczniowie klasy 1 C – Cyprian Bednarek i Konrad Iwanowski, natomiast trzecie miejsce należy do Adama Rokickiego z klasy 2 C i do Gabriela Hanischa oraz Kacpra Prywaty z klasy 2 D, czyli klasy dwujęzycznej z językiem francuskim. GRATULUJEMY zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.


Wizyta w Ambasadzie Niemiec

23 maja uczniowie klasy 1 C wraz z wychowawczynią panią Beatą Tadaj i panią Weroniką Cyrynger zwiedzili Ambasadę Niemiec. Podczas wizyty uczniowie obejrzeli prezentację o Niemczech, dowiedzieli się jakie funkcje pełni ambasada i czym się zajmuje, poznali również obowiązki Ambasadora. Zapoznali się z protokołem dyplomatycznym oraz wzięli udział w quizie wiedzy o Niemczech. Podczas spotkania przedstawicielka ambasady przybliżyła uczniom także jubileusz i obchody 25-lecia Dobrego Sąsiedztwa Polski i Niemiec.


Spotkanie z gośćmi z Irlandii

W dniu 19 maja odbyło się spotkanie uczniów klasy 2 A, 2 B i 2 E z panem Patrickiem Quigley i panem Larrym Mullin, którzy przybliżyli uczniom postać Patronki szkoły oraz jej udział w Powstaniu Wielkanocnym w Dublinie w 1916 roku. Pan Patrick Quigley – dziennikarz i pisarz, jest autorem powieści o Kazimierzu Markiewiczu „The Polish Irishman”oraz książki o Konstancji Markiewicz i jej siostrze Eve „Sisters against the Empire”. Pan Larry Mullin jest byłym nauczycielem w Ballinode College, a obecnie działa w Sligo Volunteer Centre. Panowie kolejny już raz odwiedzili naszą szkołę i zawsze z sentymentem wspominają wizyty naszych uczniów w Irlandii. Organizatorką spotkania była pani Krystyna Szymkowska we współpracy z panią Beatą Świątkowską.

Piknik w Parafii Jana Pawła II

W niedzielne popołudnie 22 maja wolontariusze naszego Gimnazjum pod opieką pani Magdaleny Krakowiak pomagali w organizacji pikniku rodzinnego na terenie Parafii Jana Pawła II na warszawskim Bemowie. Uczniowie zorganizowali kiermasz książek, bawili się i opiekowali maluchami oraz sprzedawali ciasta. Dziękujemy Wam za pomoc i poświęcony czas.


Szkolny Geniusz Matematyczny

16 maja uczniowie przystąpili do II etapu wewnątrzszkolnego konkursu matematycznego dla uczniów klas I i II „Szkolny Geniusz Matematyczny”. Konkurs organizowany był w naszej szkole już po raz piąty. Uczniowie klas I i II pod opieką pani Ewy Wąsik zmagali się w dwóch etapach z zadaniami i zagadkami matematycznymi.

Laureatami konkursu zostali:

Konrad Iwanowski z klasy 1 c – II miejsce

Kacper Pawłowski z klasy II c – III miejsce

Wyróżnienie otrzymały:

Matylda Wiewiór z klasy I c

Nicol Laktineh z klasy 1 c.

Gratulujemy uczniom sukcesu!


Wyjazd edukacyjny do Lipska

W dniach 11-13 maja uczniowie naszego gimnazjum pod opieką pani Beaty Tadaj, pani Jolanty Bobryk i pani Anny Lisieckiej wzięli udział w wycieczce edukacyjnej „Lipsk – miasto Jana Sebastiana Bacha” do Lipska i Leisining. Podczas wycieczki mieli okazję obejrzeć zabytki Lipska takie jak: Dworzec Główny, Dworzec Bawarski, Plac Augusta z Operą, Uniwersytetem, Salą Koncertową, Sukiennice; Ogród Zoologiczny, Pałacyk Gohlischer Schlösschen, Domek Schillera, Stadion Red Bull Arena, dzielnicę muzyczną z Akademią Muzyczną i Akademią Sztuk Pięknych, były Sąd Najwyższy Rzeszy Niemieckiej, Nowy Ratusz, stary teren Targów Lipskich, Pomnik Bitwy Narodów, Narodową Bibliotekę Niemiecką, Cerkiew Rosyjską, Stary Ratusz, budynek Starej Wagi, Dom Królewski, „Targ łakoci”, gmach Starej Giełdy, pomnik J. W. Goethego, kościół św. Tomasza, w którym znajduje się grób Jana Sebastiana Bacha oraz stojący przed kościołem jego pomnik. Uczniowie odwiedzili również Muzeum Historii Miasta (Stadtgeschichtliches Museum) oraz Muzeum Bacha (Bachmuseum). Zwiedzanie odbywało się w obecności profesjonalnego przewodnika, który przybliżył uczniom historię miasta, okolic oraz Saksonii. Uczniowie mieli okazję zapoznać się również niemieckim przemysłem motoryzacyjnym podczas wizyty w fabryce BMW. Podczas 2,5 godzinnego pobytu w fabryce nasi gimnazjaliści chodząc po halach produkcyjnych oglądali jak wygląda produkcja samochodów marki BMW przy użyciu najnowszych technologii. Ostatniego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzili leżące nieopodal miasteczko Leisining, a w nim średniowieczny zamek Mildenstein wraz z wieżą widokową i muzeum historycznym.
Podczas trzydniowego pobytu w Lipsku uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią i tradycjami Lipska i okolic na tle historii Niemiec oraz Polski, ponadto konfrontowali się z mówionym językiem niemieckim. Podczas wyjazdu towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, a wszystkim dopisywał dobry humor.
Po wycieczce planowana jest wystawa plakatów, fotogaleria oraz pokaz prezentacji multimedialnych.


Uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych

18 maja w auli Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych, zorganizowanych w roku szkolnym 2015/2016 na zlecenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Dyplomy wyróżnionym uczniom wręczyła m.in. pani Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty. Naszą szkołę reprezentowały trzy laureatki konkursu z języka francuskiego: Natalia Fingas z klasy 3 D, Agata Fusiarz z klasy 3 E i Maja Kucharczyk z klasy 2 E oraz pani Sylwia Puciło, która przygotowała uczennice do konkursu.


Gala Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”

W dniu 18 maja wolontariusze naszego Gimnazjum wraz z opiekunem księdzem Jarosławem, reprezentowali nasze Gimnazjum na XXIII Stołecznej Gali Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, która odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. W trakcie gali wolontariusze wysłuchali przesłania pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz – Waltz oraz pani Prezes Fundacji „Świat na Tak” Joanny Fabisiak skierowanego do członków Klubów Ośmiu oraz wysłuchali gratulacji dla szkół przyjaznych wolontariatowi.


Happening literacki „Miej serce i patrzaj w serce”

W ramach Literackiej Mapy Warszawy 17 maja w godz. 11:00 – 12:00 zorganizowaliśmy happening literacki „Miej serce i patrzaj w serce” poświęcony pisarzom i poetom romantycznym. W różnych punktach Bemowa (m.in. plac zabaw przy naszym Gimnazjum, przystanek Widawska, bazarek), z zaangażowaniem prezentowaliśmy przechodniom fragmenty poezji i prozy, rozdawaliśmy zielone i czerwone serca z cytatami. Najczęstszą reakcją na nasze działania był uśmiech. Kolejny happening już z rok! Koordynatorkami akcji były pani Jolanta Mikusek i pani Jolanta Bobryk.


Wizyta w Ambasadzie Niemiec

W dniu 17 maja uczniowie klasy 1 B pod opieką pani Anny Szumel i pana Jacka Kwiatkowskiego zwiedzili Ambasadę Niemiec. W trakcie spotkania z przedstawicielką Ambasady uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób działa Ambasada, poznali obowiązki Ambasadora, zapoznali się krótko z protokołem dyplomatycznym. Przedstawicielka Ambasady zaprosiła uczniów do quizu wiedzy na temat Niemiec. Na koniec spotkania dostaliśmy drobne upominki z okazji obchodów 25-lecia dobrego sąsiedztwa.


Parada Schumana

W dniu 7 maja członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego oraz przedstawiciele klas uczestniczyli wraz z panią Krystyną Szymkowską oraz panią Magdaleną Krakowiak w Paradzie Schumana. W tym roku marsz przebiegał pod hasłem „Tu jest Europa”. Barwny korowód euroentuzjastów przeszedł Traktem Królewskim do miasteczka Schumana. Uczestnicy marszu wyrazili poparcie dla wartości europejskich: demokracji, wolności słowa i wyznania oraz poszanowania praw mniejszości.


Obchody X-lecia dwujęzyczności w naszej szkole

Minęło już dziesięć lat, od momentu uruchomienia w naszym gimnazjum pierwszego oddziału dwujęzycznego, w którym uczniowi mieli okazję zgłębiać tajniki języka francuskiego oraz poznawać specjalistyczne słownictwo z innych przedmiotów także w tym języku. Z tej okazji 26 kwietnia odbyła się w szkole wielka uroczystość jubileuszowa, przygotowana przez zespół nauczycieli polonistów oraz romanistów na czele z koordynatorką sekcji dwujęzycznej w szkole – p. Magdaleną Mrozowską.

Na uroczystość szkolną przybyło wielu gości z zewnątrz. Swoją obecnością zaszczycił nas Attaché ds. współpracy językowej Ambasady Republiki Francuskiej – pan François Richerme, zastępca burmistrza dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy – pani Janina Miszewska, dyrektorzy szkół z oddziałami dwujęzycznymi i placówek edukacyjnych w Warszawie, pani Jolanta Różycka – była dyrektor naszego Gimnazjum, która zapoczątkowała sekcję dwujęzyczną w szkole. Zjawili się również absolwenci szkoły, sympatycy oraz uczniowie wraz z wychowawcami.

Dyrektor szkoły – pan Wojciech Barański – przywitał wszystkich bardzo serdecznie i powiedział kilka słów na temat rozwoju sekcji dwujęzycznej. Od początku jej istnienia bardzo dużą wagę przykładano do przekazywania uczniom bardzo solidnych podstaw języka francuskiego. Klasy dwujęzyczne, podzielone na grupy, uczestniczą w zajęciach z języka, kultury Francji a także uczą się innych przedmiotów w dwóch językach. Przez tych 10 lat w ofercie edukacyjnej była matematyka, historia, biologia, informatyka nauczane po francusku. Obecność języka podczas innych, niekoniecznie humanistycznych przedmiotów, pozwala uczniom zdobywać wiedzę na temat specjalistycznego słownictwa, uczy wyrażać opinie na szerokie spektrum tematów i konkretyzować ich poglądy.

Po części oficjalnej, w której przemawiali zaproszeni goście, nadszedł czas na część artystyczną, po której wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek. Była to doskonała okazja do wspomnień i snucia bardzo ambitnych planów dotyczących francuskiej części szkoły w przyszłości.

Les classes bilingues sont magnifiques!


Mazowiecki Konkurs Lingwistyczny

Miło nam poinformować o ogromnych sukcesach jakie odniosły uczennice naszej szkoły w Mazowieckim Konkursie Lingwistycznym. Agata Fusiarz z klasy 3e i Maja Kucharczyk z klasy 2e zostały laureatkami Mazowieckiego Konkursu Lingwistycznego z języka francuskiego. Zofia Kazimierczak z klasy 3d otrzymała tytuł finalisty Mazowieckiego Konkursu Lingwistycznego z języka angielskiego. Agata Michalska z klasy 2d otrzymała tytuł finalisty Mazowieckiego Konkursu Lingwistycznego z języka francuskiego. Gratulujemy sukcesu!


Uroczysty apel

W dniu 27 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowany przez uczniów klasy 1 B pod opieką pani Anny Szumel. W trakcie przedstawienia staraliśmy się odpowiedzieć na pytania, czym są dla nas hasła „wolność, naród i ojczyzna”. Uczniowie wyjaśnili czym jest Konstytucja, kiedy została uchwalona i kto był jej twórcą. Apel uświetnił występ chóru szkolnego pod przewodnictwem pana Jacka Kwiatkowskiego, który zaśpiewał pieśni „Witaj, majowa jutrzenko”, „Hymn Konstytucji 3 Maja” oraz „Polonez 3 Maja”.


Projekt Szekspir

22 kwietnia odbył się szkolny konkurs wiedzy o Szekspirze w ramach „Projektu Szekspir”, dzięki któremu przyłączyliśmy się do ogólnoświatowych obchodów 400-setnej rocznicy urodzin Wielkiego Dramaturga. Na cykl działań projektowych składał się konkurs plastyczny „50 twarzy Szekspira”, klasowe inscenizacje fragmentów „Snu nocy letniej”, happeningi „Cytaty z Szekspira” i „Zrób sobie selfie z Szekspirem”. Projekt koordynowała pani Aneta Rzeszutek we współpracy z panią Weroniką Cyrynger i panią Jolantą Bobryk. Do działań włączyli się nauczyciele języka angielskiego.


Sukces naszej uczennicy

Iga Dymarska z klasy 3 A odniosła kolejny sukces w konkursie z języka polskiego i została laureatką XVI Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Ortografia na medal” organizowanego przez Stowarzyszenie Warszawskich Nauczycieli Polonistów pod patronatem Kuratorium Oświaty. To ogromne osiągnięcie. Gratulujemy serdecznie!


16.05.2016r. – Konkurs matematyczny Geniusz

16 maja odbędzie się II etap wewnątrzszkolnego konkursu matematycznego dla uczniów klas I i II „Szkolny Geniusz Matematyczny”. Konkurs organizowany jest w naszym gimnazjum już po raz piąty. Celem konkursu jest pogłębianie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów oraz popularyzacja matematyki wśród młodzieży gimnazjalnej.

Opiekunem konkursu jest pani Ewa Wąsik. Do II etapu zakwalifikowało się 10 uczniów:

– Kacper Pawłowski i Hubert Gozdecki z klasy 2c

– Zuzanna Janiszewska z klasy 2a

– Konrad Iwanowski, Matylda Wiewiór, Nicol Laktineh, Wiktoria Kaliszuk, Sandra Witkowska z klasy 1c

– Julia Leszczyńska z klasy 1a

– Zuzanna Majewska z klasy 1d

Gratulujemy uczniom i trzymamy kciuki w II etapie!


11.05.2016r. – Dzień bez śmiecenia

Nasza szkoła włączyła się do akcji „Dzień bez śmiecenia”, który odbędzie się 11 maja. To już 10 edycja pod hasłem „Kultura segregacji – wchodzisz czy wypadasz?
W ramach tej akcji zachęcamy rodziców do przesłania kartki reklamującej ten dzień do znajomych lub bliskich, którą należy pobrać ze strony www.dzienbezsmiecenia.pl i umieścić na stronie szkoły jako materiał do przesłania dalej.
W ramach tej akcji uczniowie uczestniczą w 2 konkursach:
1.”Drugie życie surowców wtórnych”- wykonanie różnych rzeczy codziennego użytku z surowców wtórnych
2.”Selektywna zbiórka surowców wtórnych – segregacja”- wykonanie plakatów rożnymi technikami.
Wystawka prac uczniów odbędzie się 10 maja w czasie Dnia otwartego dla rodziców. Koordynatorem akcji jest pani Elżbieta Borowska.


Międzyszkolny Konkurs Interdyscyplinarny „Cztery Żywioły”

Barbara Truskolaska i Aleksandra Woźniakiewicz z klasy 3 d zajęły II miejsce w dwuetapowym VI Międzyszkolnym Konkursie Interdyscyplinarnym „Cztery Żywioły” – edycja 2015/2016 „Powietrze”, organizowanym przez LXXXVI LO im. Batalionu „Zośka”. Konkurs trwał od 1 grudnia 2015 do 4 marca 2016r. Opiekunem uczennic była pani Beata Skrońska. Gratulujemy sukcesu!


Konkurs z języka niemieckiego – „Frohe Ostern”

W dniu 23 marca nauczycielki języka niemieckiego: pani Anna Szumel i pani Beata Tadaj wyłoniły zwycięzców w konkursie z języka niemieckiego „Frohe Ostern”. I miejsce zajęły uczennice Barbara Herbańska i Aleksandra Tymińska z klasy 3 C. I miejsce w kategorii wkład pracy zajęła Sandra Witkowska z klasy I c, a w kategorii pomysłowość i oryginalność wykonania I miejsce zajęły ex aequo uczennice Elżbieta Beszczyńska i Małgorzata Tykarska z klasy 3 C oraz Izabela Adamowicz z klasy I C. Serdecznie gratulujemy! Prace konkursowe opisane w języku niemieckim można obejrzeć na I piętrze obok sali 111.


Zbiórka żywności długoterminowej dla Banków Żywności

22 marca wolontariusze pod opieką pani Anny Szumel, pani Magdaleny Krakowiak i Księdza Jarosława zakończyli akcję zbiórki żywności długoterminowej. Produkty spożywcze przekazano Bankom Żywności w Warszawie. Wspólnymi siłami udało się uzbierać 80 kg żywności. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za pomoc i okazane dobre serce!


Zbiórka makulatury

W dniu 22 marca pani Anna Szumel i Ksiądz Jarosław Młot przekazali do punktu odbioru surowców wtórnych makulaturę, zebraną przez uczniów naszej szkoły w trakcie akcji prowadzonej przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Zebraliśmy wspólnie 389 kg makulatury. Opiekunami akcji była również pani Magdalena Krakowiak i pan Jakub Sęk. Dziękujemy!


Święto Matematyki – Święto Liczby π

14 marca w naszej szkole obchodziliśmy Święto Liczby π (pi). Szkolne święto cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, ponieważ było dużo atrakcji i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Głównym celem tego święta była popularyzacja matematyki i rozbudzanie zainteresowań tym przedmiotem. Uczniowie uczestniczyli w Turnieju Matematycznym z ciekawymi przysłowiami polskimi. Nie lada wyzwaniem okazało się rozwiązywanie zagadek, łamigłówek i rebusów, w których ukryte były pojęcia matematyczne. Na deser były pyszne ciasteczka przygotowane przez uczniów z wypisanymi na nich różnymi wzorami. Przygotowując prace plastyczne uczniowie dowiedzieli się ile zagadek kryje w sobie słynna liczba π. Niektórzy mogli sprawdzić ile pamiętają cyfr rozwinięcia dziesiętnego ludolfiny biorąc udział w konkursie „Super pamięć”. Okazało się, że najlepszą pamięć ma Michał Ostaszewski z klasy 2 D, który zapamiętał aż 59 cyfr. Tuż za nim była Julia Leszczyńska z klasy 1 A, która zapamiętała 50 cyfr i Weronika Dao z klasy 2 D, której udało się zapamiętać 45 cyfr.

Zwycięzcy konkursu plastycznego to:

Glegoła Anna z klasy 2 E – I miejsce

Konrad Iwanowski z klasy 1 C– II miejsce

Agnieszka Trojnara z klasa 3 C– III miejsce

Wyróżnienie otrzymały: Małgosia Tykarska, Ela Beszczyńska i Ewa Cybulska z klasy 3 C oraz Ewa Witkowska, Daria Kamińska i Iza Merchut z klasy 2 B.

W konkursie na najciekawszą prezentację multimedialną o liczbie π

I miejsce zdobyli: Jacek Michałowski , Witold Piekarniak i Wojciech Wojcieski z kl 3 E

Wyróżnienie otrzymali – uczniowie klasy 2 F: Jakub Ostas, Bartłomiej Dolina, Marek Leśniewski i Mateusz Wojceski oraz uczeń klasy 1 A Dominik Koronowski.

Koordynatorką „Święta liczby π” była Ewa Wąsik.


Relacja z Dnia Otwartego naszej szkoły

Wtorkowy wieczór, 15 marca 2016 roku, upłynął społeczności naszej szkoły pod znakiem Dni Otwartych, dla przyszłych kandydatów na pierwszoklasistów. Gościliśmy bardzo dużo osób, rodziców i dzieci, którzy wysłuchali prezentacji o szkole, przygotowanej przez p. Sylwię Puciło.

Pokaz poprowadziła Wicedyrektor szkoły – Kamila Jagieło, przedstawiając ofertę edukacyjną szkoły na nowy rok szkolny. Prócz dwóch oddziałów dwujęzycznych, zaoferowane klasy ogóle z nowatorskimi programami nauczania matematyki, języka angielskiego i klasę „artystyczną”. Poszczególni nauczyciele przedstawili osiągnięcia dydaktyczne i artystyczne szkoły. Pani Magdalena Mrozowska opowiedziała o dwujęzyczności i doskonałych wynikach egzaminów DELF, p. Magdalena Bednarska wprowadziła rodziców w temat innowacji pedagogicznej z języka angielskiego, p. Ewa Wąsik wspomniała o rozwijaniu zainteresowań matematycznych, p. Marta Mankiewicz przybliżyła prężnie działający program doradztwa zawodowego, p. Ewa Burdak poinformowała o dodatkowych zajęciach sportowych, p. Karolina Widyńska zobrazowała nauczanie informatyki z elementami języka francuskiego, a p. Jakub Sęk wspomniał o działalności Samorządu Uczniowskiego oraz Klubu Młodego Odkrywcy.

Po prezentacji wszyscy goście zwiedzali szkołę i rozmawiali z uczniami, nauczycielami i absolwentami gimnazjum, którzy także w licznym gronie przybyli na uroczystość. Cały wieczór upłynął w miłej atmosferze smacznych, francuskich przekąsek, ciekawych doświadczeń chemicznych i wielu pytań na temat szkoły.

Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia.


Most – Międzysemestralne Otwarte Spotkania TIKowe

2 marca na godzinie wychowawczej odbyły się w naszej szkole Międzysemestralne Otwarte Spotkania TIKowe, w ramach uczestnictwa szkoły w projekcie Szkoła z Klasą 2.0.

Głównymi założeniami projektu, oprócz rozwijania zainteresowań i umiejętności współpracy poprzez realizację różnorodnych projektów przez uczniów, jest wdrażanie metod TIKowych do procesu wychowawczodydaktycznego. Przez TIK rozumie się wszelkie technologie informacyjno-komunikacyjne, tj. sprzęty elektroniczne, multimedialne, aplikacje internetowe jak również wszystko to, co kojarzy się z szeroko pojętymi multimediami.

Podczas spotkania przedstawiony został szkolny Kodeks 2.0, który zawierał najważniejsze zasady korzystania z technologii komunikacyjno-informacyjnych w procesie nauczania. Znalazły się tam takie punkty jak na przykład:

– Ucz i ucz się z TIK

– prowadzenie lekcji off- i on-line

– Z informacji korzystaj samodzielnie i rozważnie

– Nie kradnij i nie daj się okraść

– Komunikujmy się!

– Komputery pod ręką

– Bądź bezpieczny w sieci

– Naucz tego dorosłych.

Klasy przygotowały swoje stoiska, gdzie prezentowani działania wykonane na podstawie zaleceń programu Szkoła z Klasą 2.0 w mijającym semestrze. Były quizy, łamigłówki i zagadki. Przedstawiciele wszystkich klas brali udział w przygotowanych aktywnościach i na dodatek w miłej i zabawnej atmosferze spędzili czas – a przy okazji dużo się nauczyli… Czego chcieć więcej?

Poniżej kilka zdjęć z imprezy.


24.02.2016 – Apel podsumowujący

W środę, 24 lutego, odbył się w naszej szkole Apel podsumowujący pracę Samorządu Uczniowskiego, Wolontariatu oraz Szkolnego Klubu Europejskiego w mijającym semestrze zimowym. Na godzinie wychowawczej wszyscy uczniowie wraz z opiekunami udali się do sali gimnastycznej i wysłuchali przygotowanych prezentacji. Podczas uroczystości wręczona również została pochwała Dyrektora, którą otrzymała uczennica klasy 3C, Barbara Herbańska, za zaangażowanie w prace wolontariatu oraz bezinteresowną, długotrwałą pomoc innym ludziom. Poniżej kilka zdjęć z uroczystości.


Misja Społeczna Hali Wola

Misja Społeczna Hali Wola to projekt, którego celem jest odkrywanie i rozwijanie talentów u dzieci i młodzieży z dzielnicy Bemowo.Uczniowie naszego gimnazjum uzdolnieni artystycznie: Aleksandra Zając z klasy 2 E, Angelina Barra z klasy 2 D, Julia Adamczyk z klasy 1 C i Konrad Iwanowski z klasy 1 C zostali nagrodzeni przez Kapitułę Misji Społecznej Hali Wola i pod opieką pani Krystyny Szymkowskiej odbiorą nagrody i wezmą udział w Gali XV Edycji Misji Społecznej w Bemowskim Centrum Kultury w dniu 25 lutego 2016. Gratulujemy talentów!


Walentynki w naszej szkole

Dzień 17 lutego był w naszej szkole czasem obchodzenia Walentynek. Na szkolnych korytarzach dominował kolor czerwony a w wielu salach lekcyjnych wisiały papierowe serca. Samorząd Uczniowski rozdawał Walentynkowe kartki w ramach poczty Walentynkowej. Wielu uczniów dostało miłe i ciepłe słowa przyjaźni a nawet skrytych miłości. Zorganizowano także wystawę plakatów najsłynniejszych par na świecie.


Wyniki szkolnego konkursu chemicznego dla klas II

Dnia 17 lutego 2016 roku odbył się Szkolny Konkurs Chemiczny dla klas II. Wśród uczestników konkursu wyróżniono następujące osoby:

I miejsce: PAWŁOWSKI Kacper, 2c

II miejsce ex aequo: DOŁĘGA Magdalena, 2e i GLIWICKA Kaja, 2e

III miejsce: PRYWATA Kacper, 2d.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!


Konkurs na najlepszą prezentację o Patronce szkoły

Wyniki konkursu na najlepszą prezentację o Patronce szkoły – Konstancji Markiewicz, organizowanego z okazji obchodów rocznicy jej urodzin przez Samorząd Uczniowski:

1 MIEJSCE: Konrad IWANOWSKI, kl. 1C

2 MIEJSCE: Matylda WIEWIÓR, kl. 1C

3 MIEJSCE: praca zbiorowa, kl. 1A

Gratulujemy! Zwycięska prezentacja zostanie przedstawiona na Dniach Otwartych szkoły.


Rocznica urodzin patronki szkoły

W dniu 27.01.2016 obchodziliśmy w naszym gimnazjum 148 rocznicę urodzin patronki szkoły – Konstancji Markiewicz. Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego z klasy 2 C i klasy 2 E pod opieką pani Krystyny Szymkowskiej przygotowali konkurs wiedzy o patronce, w którym zwyciężyła Julia Leszczyńska z kl.1 A. W konkursie na najciekawszą prezentację multimedialną na temat patronki – Konstancji Markiewicz zwyciężył Michał Ręgorowicz z klasy 2 C. Gratulujemy!
Dodatkową atrakcją był happening „Spacer z Konstancją” oraz quiz wiedzy o Irlandii. Na uczestników zabaw czekał słodki poczęstunek, a na korytarzach szkolnych i w pracowniach języka angielskiego podziwiać można było okolicznościowe postery.


Bal Gimnazjalny 2016

W dniu 22 stycznia na obrzeżach Warszawy, w restauracji „Krasnodwór” odbył się Bal Gimnazjalny 2016. Uczestniczyli w nim wszyscy tegoroczni trzecioklasiści, którzy już za trzy miesiące będą zmagali się z najważniejszym, jak do tej pory, sprawdzianem swojej wiedzy – drzwiami do ich dalszej kariery.
Na uroczystości obecni byli również: Dyrekcja szkoły, przedstawiciele Grona Pedagogicznego oraz rodzice naszych uczniów. Jak na prawdziwy bal przystało, część oficjalna rozpoczęła się od pokazu tańca – poloneza. Parą prowadzącą byli: pan Dyrektor – Wojciech Barański oraz pani Wicedyrektor – Kamila Jagieło a tuż za nimi trzecioklasiści. Część oficjalną zamknęły podziękowania oraz przemówienia.
Po ciepłym posiłku wszyscy ruszyli na parkiet.
Zabawa była przednia, wszystkim dopisywały świetne humory. Oto kilka zdjęć z imprezy.


Projekt edukacyjny pani Magdaleny Mrozowskiej nagrodzony

Projekt edukacyjny pani Magdaleny Mrozowskiej ” Od nasion do roślin aromatycznych, od roślin do kuchni- czyli jak zmieniać nawyki żywieniowe młodzieży gimnazjalnej” został nagrodzony przez Komisję Konkursową grantem Wydawnictwa Nowa Era w VI edycji prestiżowego konkursu „Projekt z klasą”. Projekt ma zachęcać gimnazjalistów do poszerzania wiedzy biologicznej przede wszystkim poprzez praktyczne działanie i nauczanie w dwóch językach- języku polskim i francuskim. Głównym celem projektu jest wyrobienie u uczniów postaw prozdrowotnych i proekologicznych. Gratulujemy!


Wielki sukces uczennic z klas dwujęzycznych!

Agata Fusiarz z klasy 3 E, Natalia Fingas z klasy 3 D i Maja Kucharczyk z klasy 2 E zostały Laureatkami etapu wojewódzkiego Konkursu Kuratoryjnego z Języka Francuskiego. Łącznie do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się dwunastu uczniów, w tym trzy uczennice z naszego gimnazjum. To ogromny sukces! Gratulujemy serdecznie!


Sukces koszykarek z Andriollego !

Nareszcie doczekaliśmy się! Dziewczęta w składzie: Bekier Patrycja II f, Modzelewska Wiktoria II f, Witkowska Ewa II b, Sidorska Julia II b, Wawrzyńska Julia III a, Cegiełka Wiktoria III b, Przyłucka Gabriela III b, Woińska Hanna III b, Wojda Karolina III f, Mikina Julia III e, Dolewska Natalia III e, Bawiec Małgorzata III b, Pankowska Zuzanna II c pod kierunkiem pani Ewy Burdak w ramach XLIX Warszawskiej Olimpiady Młodzieży pokonały po zaciętej walce wynikiem 17:15 drużynę z Gimnazjum nr 81. Mamy nadzieję, że jest to początek pasma dalszych sukcesów naszych koszykarek! Trzymamy kciuki za dalsze zwycięstwa!


Koszykarze z Andriollego znowu najlepsi!

Kolejny już raz nasi chłopcy nie zawiedli, okazali się najlepsi!

14.01.2016 w ramach XLIX Warszawskiej Olimpiady Młodzieży drużyna chłopców z naszego gimnazjum w składzie: Ukleja Dawid III a, Roszak-Kasza Maksymilian III d, Sadowski Jakub II a, Perzyński Jakub II b, Prokopczyk Maciej III d, Golański Patryk III a, Androsiuk Michał I a, Plewiński Maciej I f pod opieką pana Lecha Serwatki pokonała wynikiem 68 : 2 drużynę z Gimnazjum nr 82 i zdobyła tytuł Mistrza Bemowa. Gratulujemy sukcesu i czekamy na kolejne zwycięstwa!


Lekcje muzealne dla klas III

W dniach 11-15 stycznia, uczniowie klas trzecich naszej szkoły brali udział w lekcjach muzealnych w Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem lekcji było uświadomienie uczniom wspólnoty cierpienia Polaków i Żydów pod okupacją hitlerowską, zbieżności celów polskiego i żydowskiego podziemia i zaistniałej w związku z tym współpracy. Uczniowie poznali także różnorodność postaw Polaków wobec tragedii Żydów, śledzili losy wybranych, ocalałych bojowników getta w Powstaniu Warszawskim. W trakcie lekcji przeprowadzona była dyskusja na temat różnic pomiędzy ludnością żydowską a Polska i skąd wynikała nienawiść do Żydów w tamtych czasach. Uczniowie mogli wypowiedzieć się również na temat celów samego Powstania Warszawskiego.

obraz na strone

Źródło obrazka: www.1944.pl


Hej kolędo

Ostatni dzień szkoły w 2015 roku upłynął nam pod znakiem kolędowania. Przedstawiciele wszystkich klas, pod czujnym okiem p. Jolanty Bobryk i p. Magdaleny Krakowiak przygotowały uroczysty koncert kolęd i pieśni świątecznych. W koncercie wzięli udział soliści z klas pierwszych, drugich i trzecich, a także całe chóry klasowe. Słuchaliśmy także wersji instrumentalnych – gdyż każdy już wie, że w naszej szkole wiele osób jest uzdolnionych muzycznie. Całość dopełniły występy chóru szkolnego, pod przewodnictwem p. Jacka Kwiatkowskiego. Nie można także zapomnieć o edukacyjnym wymiarze całego koncertu. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat pochodzenia kolęd, a także ich modyfikacji na przełomie stuleci. Jak wiadomo w naszej szkole istnieją klasy o uzdolnieniach językowych – toteż mieliśmy okazję wysłuchać śpiewu w języku francuskim, angielskim, czy nawet po łacinie. Po koncercie wszyscy rozeszli się do klas, gdzie wspólnie obchodzili spotkania świąteczne.

WESOŁYCH ŚWIĄT!


Wystawa „Kreatywna choinka”

Nauczycielki języka niemieckiego: pani Anna Szumel, pani Beata Tadaj i pani Anna Lisiecka zapraszają na wystawę „Kreatywna choinka”. Własnoręcznie wykonane przez uczniów choinki, opisane w języku niemieckim można oglądać na I piętrze obok sali 111. Zapraszamy.


Wizyta wolontariuszki z Włoch

W dniu 16 grudnia wolontariuszka z Włoch pani Valentina Lino przeprowadziła warsztaty kulturoznawcze w języku angielskim na temat swojego kraju w klasach 2 E i 2 F. Koordynatorem wizyty wolontariuszki w naszym gimnazjum była pani Krystyna Szymkowska.


Sukces sportowy naszej drużyny

W grudniu odbyły się zawody sportowe w unihokeja. Drużyna chłopców z naszego gimnazjum pod opieką pana Lecha Serwatki zajęła I miejsce w Mistrzostwach Bemowa.
Gratulujemy sukcesu!


Koncert Kolęd

11.12.15 w naszej szkole odbył się koncert kolęd „Chants de Noël”, organizowany co roku przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Francuskiego PROF-EUROPE. Gościliśmy uczniów warszawskich szkół podstawowych, gimnazjów i liceów oraz ich nauczycieli. Dziękujemy za wspólne kolędowanie!


Wystawa szopek bożonarodzeniowych

Pani Magdalena Krakowiak i ks. Jarosław Młot zapraszają na wystawę szopek bożonarodzeniowych. Stajenki i szopki przygotowane własnoręcznie przez uczniów klas I można oglądać w holu szkolnym. Zapraszamy.


Konkurs z języka niemieckiego

W dniu 09.12.2015 nauczycielki języka niemieckiego: pani Anna Lisiecka, pani Beata Tadaj i pani Anna Szumel wyłoniły zwycięzcę konkursu na najciekawszą prezentację multimedialną o krajach niemieckojęzycznych. Pierwsze miejsce zajęła Matylda Wiewiór z klasy 1 C. Wyróżnienie otrzymał Michał Kurecki z klasy 2 C. Gratulujemy serdecznie!


Kiermasz

Ósmego grudnia w godzinach popołudniowych odbył się w naszej szkole coroczny kiermasz świąteczny. Każda z klas wystawiała na swoich stoiskach bożonarodzeniowe przysmaki – ciasta, babeczki, ciasteczka oraz przeróżne ozdoby choinkowe. Odbył się również konkurs na najpiękniejszy stroik świąteczny. W tym roku poziom prac był bardzo wysoki. Kreatywność nie znała granic, gdyż oprócz stroików tradycyjnych mieliśmy także zbudowane z igliwia lub orzechów. Odbywający się w tym samym czasie Dzień Otwarty, który był okazją dla rodziców do spotkania się z nauczycielami, stwarzał również możliwość zaopatrzenia się w świąteczne specjały. Zainteresowanie naszymi produktami było ogromne – co bardzo nas cieszy.


Akcja zbiórki żywności

W dniu 05.12.2015 wolontariusze pod opieką pani Anny Szumel uczestniczyli w zbiórce żywności na rzecz Banków Żywności na terenie Centrum Handlowego Carrefour Bemowo. Dziękujemy wolontariuszom za zaangażowanie i poświęcony czas!


Wizyta wolontariuszki z Finlandii

W dniu 3 grudnia wolontariuszka z Finlandii pani Vilma Martti przeprowadziła warsztaty kulturoznawcze w języku angielskim na temat swojego kraju w klasach 2 B, 2 C i 2 E.Koordynatorem wszystkich wizyt zagranicznych wolontariuszy w naszym gimnazjum jest pani Krystyna Szymkowska.


Motywator

Nasza szkoła jako jedyna na Bemowie zakwalifikowała się do udziału w projekcie „Motywator” realizowanym przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy we współpracy z SWPS Uniwersytetem Humanistycznospołecznym i Neurogrą. Celem projektu było wsparcie uczniów w rozwoju funkcji poznawczych: pamięci, koncentracji oraz kompetencji kluczowych, takich jak umiejętność motywowania się do nauki, zdolność stawiania celów i osiągania ich, wytrwałość i radzenie sobie z trudnościami. Program „Motywator” miał za zadanie wspierać motywację oraz trenować pamięć i koncentrację naszych uczniów poprzez zabawę w postaci gier online. Opiekunkami projektu w naszej szkole były pani Marta Mankiewicz i pani Anna Szumel. Więcej informacji na temat projektu na stronie:

http://motywator.eu/


Zbiórka liści kasztanowców

W dniu 01.12.2015 wolontariusze pod opieką pani Anny Szumel przyłączyli się do akcji „Ratujmy kasztany przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem” organizowanej przez Zarząd Oczyszczania Miasta. Uczniowie zebrali liście kasztanowców z terenu boisk szkolnych i przygotowali je do utylizacji. Dziękujemy za pomoc.


Dzień Pluszowego Misia

W dniu 26.11.2015 r w bibliotece szkolnej zorganizowano Dzień Pluszowego Misia dla czterech grup przedszkolaków z zaprzyjaźnionego przedszkola nr 216. Z dziećmi bawili się uczniowie naszej szkoły z klas 1f, 2c, 3a, 3b. Przedszkolaki wysłuchały fragmentu 'Kubusia Puchatka”, opowiadały o swoich misiach, o ulubionych misiach z bajek, a także jak wyglądają i zachowują się prawdziwe niedźwiedzie. Maluchy brały udział w grach i zabawach, śpiewały piosenki. Dzieci były przejęte z powodu wizyty w bibliotece, a nasi uczniowie z przyjemnością zajmowali się przedszkolakami. Dzień Pluszowego Misia jest świętem organizowanym w naszej bibliotece od 2007 roku, jest dniem wspólnej radości i zabawy. Wolontariusze naszego gimnazjum przekazali w prezencie przedszkolakom na ręce pani Wicedyrektor przedszkola pluszowe misie, zebrane w trakcie akcji charytatywnej na terenie szkoły.


Wizyta wolontariuszki z Niemiec

W dniu 19 listopada na zaproszenie Szkolnego Klubu Europejskiego w naszej szkole gościła przedstawicielka wolontariatu europejskiego- pani Johanna O’Brien z Polskiej Fundacji im.Roberta Schumana.Wolontariuszka przeprowadziła warsztaty kulturoznawcze w języku niemieckim z uczniami klas 3 A, 3 C oraz 2 C.


Wystawa makiet konkursowych obiektów z Berlina

W dniu 18.11.2015 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na makietę obiektów związanych z Berlinem. W kategorii pomysłowość – oryginalność projektu zwyciężył Konrad Iwanowski z klasy 1 C. W kategorii wkład pracy – zaangażowanie w wykonanie projektu zwyciężył Ksawery Jaroszyński z klasy 3 B, a w kategorii estetyka wykonania pracy zwyciężyła Klaudia Rogalska z klasy 1 F. Członkowie Jury: pani Anna Szumel, pani Beata Tadaj i pani Anna Lisiecka postanowili również przyznać dwa wyróżnienia. Otrzymali je Aleksander Włodarczyk i Marek Dąbrowski z klasy 1 A oraz Zuzanna Janiszewska z klasy 2 A.

Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom konkursu!


Zbiórka karmy i koców dla zwierząt

W dniach od 10.10.2015 do 15.11.2015 wolontariusze przeprowadzili na terenie naszego gimnazjum akcję zbiórki karmy i koców dla zwierząt ze schroniska na Paluchu. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży i nauczycieli. Udało nam się zebrać ponad 50 kg karmy, koce oraz zabawki dla zwierząt. Dziękujemy za okazaną pomoc!


Sukces naszej uczennicy

Julia Adamczyk z klasy I C zajęła I miejsce w Mistrzostwach Świata w Tańcu Nowoczesnym Juniorów World Dance Championship WADF. Zawody odbyły się w Libercu w Czechach. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


II edycja Bemowskiego Konkursu Ortograficznego

Miło nam poinformować, że II edycję Bemowskiego Konkursu Ortograficznego o nagrodę główną Pióro Burmistrza, który się odbywał w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomej Dysleksji, wygrała uczennica klasy trzeciej Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 83 – Iga Dymarska. Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem „Dobrze żyć z dysleksją… mogę-umiem-potrafię” w kategoriach: „uczeń – Rodzic – nauczyciel – pracownik urzędu”. Uczniowie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 83 – Julia Ukielska (śpiew), duet gitarowy: Alicja Rytowska i Jan Ostolski oraz Maja Miąskiewicz uświetnili swoimi zdolnościami artystycznymi podsumowanie dyktanda. Gratulujemy!


Akcja wolontariatu szkolnego – „Pamiętamy o bliskich…”

W dniu 7 listopada wolontariusze wraz z opiekunami panią Magdaleną Krakowiak i panią Anną Szumel udali się kolejny już raz na Cmentarz Powązkowski i uczestniczyli w akcji „Pamiętamy o bliskich …”. W tym roku sprzątaliśmy opuszczone mogiły oraz groby powstańców.


30.10.2015 – Halloween

W piątek, 30 października zdarzyła się w szkole przedziwna rzecz. Miast uczniów na lekcje przyszły przeróżne fantastyczne i przerażające zarazem istoty. Oprócz różnego rodzaju nieumarłych zombie, mieliśmy kilka czarownic, szkielety i Jokera. Na korytarzach dało się zauważyć również powstałe z grobów chodzące zwłoki oraz wampiry. Dla kontrastu obecne były również księżniczki, niedźwiedzie, wojskowi. Na przerwach rozdawano natomiast słodkie upominki.

Tak oto bawiliśmy się świętując Halloween. Poniżej kilka zdjęć naszych niezwyczajnych osobowości.


Wyjazd do Francji – reportaż

Uczniowie klas drugich dwujęzycznych w dniach 27 września – 4 października wzięły udział w wycieczce do Francji – celem zobaczenia tego pięknego kraju i wykorzystania w praktyce swojej znajomości języka francuskiego. Wraz z uczniami na wyjazd wybrały się nauczycielki języków obcych, p. Magdalena Mrozowska, p. Karolina Widyńska, p. Krystyna Szymkowska i p. Aneta Rzeszutek.

Przebieg dnia pierwszego polegał głównie na przeszło 20-godzinnej podróży na Zachód. Następnego zaś dnia wszyscy ruszyli w miasto – pierwszy przystanek: Strasburg. Mieliśmy okazję zobaczyć Katedrę Notre Dame, miejsca obrad Rady Europy i Parlamentu Europejskiego a także Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Na koniec udaliśmy się w rejs statkiem po rzece Ill w dzielnicy La Petite France (Wenecja Północy).

Drugim przystankiem naszej wycieczki była stolica Francji – Paryż. Będąc na miejscu nie można było nie zobaczyć wieży Eiffla, grobowica Napoleona – Dôme des Invalides a także ogrodów Luksemburskich i słynnego miejsca rozrywki Francji – Moulin Rouge. Kolejny dzień upłynął pod znakiem sztuki, gdyż spędziliśmy kilka godzin w słynnym Luwrze (Musée du Louvre). Znajdują się tam dzieła mające kilka tysięcy lat (pochodzą nawet z 2600 r. p. n. e.) a także słynna „Mona Lisa” i ogromna ilość innych perełek światowej sztuki. Polskim akcentem podróży była wizyta w domu, w którym mieszkał i zmarł wybitny Polak – Fryderyk Chopin (12 Place Vendȏme). Mieliśmy również okazję na zwiedzanie Pól Elizejskich (Avenue des Champs-Élysées) niedaleko siedziby Prezydenta Francji, François Hollande’a. Po wykwaterowaniu się z hotelu spędziliśmy w EuroDisneyLandzie cały dzień – choć i tak było to zdecydowanie za krótko.

Wszystko co dobre, szybko się kończy, tak i nasza wycieczka. Zwiedziliśmy kawałek Europy, zobaczyliśmy wspaniałe miejsca i przeżyliśmy naprawdę miłe chwile. Od czasu wyjazdu każdy z nas może z czystym sumieniem powiedzieć: Je parle français très bien!


Projekt „Motywator”

Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w projekcie „Motywator” realizowanym przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy we współpracy z SWPS Uniwersytetem Humanistycznospołecznym i Neurogrą. Celem projektu jest wsparcie uczniów w rozwoju funkcji poznawczych: pamięci, koncentracji oraz kompetencji kluczowych, takich jak umiejętność motywowania się do nauki, zdolność stawiania celów i osiągania ich, wytrwałość i radzenie sobie z trudnościami. Program „Motywator” ma za zadanie wspierać motywację oraz trenować pamięć i koncentrację naszych gimnazjalistów poprzez zabawę w postaci gier online. Opiekunami projektu w naszym gimnazjum są pani Marta Mankiewicz i pani Anna Szumel. Więcej informacji na temat projektu na stronie:

http://motywator.eu/


Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

Uczniowie naszego gimnazjum, realizujący pod kierunkiem pani Karoliny Widyńskiej projekt „Młodzi Amatorzy Kina”, otrzymali prestiżowe wyróżnienie – II miejsce Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Gala wręczenia nagród VI edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej odbyła się 21 października br. w budynku Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. Nagrodę w obecności dyrektora szkoły pana Wojciecha Barańskiego odebrała pani Karolina Widyńska. Organizatorem i fundatorem Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej jest m. st. Warszawa, a celem konkursu jest promocja ciekawych działań edukacji kulturalnej oraz ich rekomendowanie jako dobre praktyki. W VI edycji do II etapu zakwalifikowano 51 spośród 111 zgłoszonych projektów. Nagrodzonych zostało 27 działań. Pani Karolina Widyńska wyróżniona została „za zainspirowanie młodzieży do twórczej aktywności poprzez realizację krótkich form filmowych, za przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym”.
Nauczycielce i uczniom gratulujemy – życząc dalszych sukcesów i nagród.

https://www.youtube.com/watch?v=pMKNXLnlVww


Prawybory – „Młodzi głosują”

W dniu 19.10.2015 członkowie Euroklubu pod opieką pani Krystyny Szymkowskiej przeprowadzili prawybory do sejmu i senatu w ramach projektu edukacyjnego CEO „Młodzi głosują”. Przewodniczącym komisji był Krystian Dębek z kl. 2 e. Najwięcej głosów uczniowie oddali na komitety: Prawo i Sprawiedliwość (44 głosy),Partia Korwin (44 głosy) i Platforma Obywatelska (42 głosy).


Piknik w Parafii pod wezwaniem Jana Pawła II

W niedzielę 18.10.2015 wolontariusze pod opieką pani Magdaleny Krakowiak pomagali w organizacji pikniku z okazji Dni Papieskich w Parafii pod wezwaniem Jana Pawła II. Wolontariusze opiekowali się i bawili z dziećmi, własnoręcznie przygotowali słodki poczęstunek oraz gry dla młodszych uczestników pikniku. Uczniowie przekazali również na ręce księdza Jarosława maskotki, gry i książeczki dla parafii, które wcześniej zebrali w trakcie akcji charytatywnej zorganizowanej w naszej szkole.


Dzień Edukacji Narodowej

14 października 1773 roku ówczesny król, Stanisław August Poniatowski, złożył wniosek do Sejmu Rozbiorowego Rzeczypospolitej Obojga Narodów o powołanie Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego organu w Europie, o charakterze ministerstwa oświaty. Dziś, w 242 rocznicę utworzenia tej instytucji, obchodziliśmy w naszej szkole Święto Edukacji Narodowej, popularnie zwane „Dniem Nauczyciela”.

Uroczystości szkolne połączone były ze ślubowaniem klas pierwszych, których uczniowie od dnia dzisiejszego są pełnoprawnymi członkami naszej gimnazjalnej społeczności. Przed zgromadzonymi Gośćmi, Gronem Pedagogicznym i Uczniami klas pierwszych, krótkie przemówienie, podziękowania i życzenia wygłosił Dyrektor Szkoły – Wojciech Barański. Odczytany został również list przewodniczącej Komisji Edukacji i Rodziny Rady m. st. Warszawy, p. Małgorzaty Żuber-Zielicz. Głos zabrała także przedstawicielka Rady Rodziców naszej szkoły, p. Elżbieta Sączek, która złożyła całemu Gronu Pedagogicznemu najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności.

Uroczystości uświetniły występy artystów z klas pierwszych, którzy pokazując swe ukryte talenty wokalne i muzyczne wprawiły publiczność w świetny nastrój. Całość dopełniał występ szkolnego chóru, który prowadzony był przez p. Jacka Kwiatkowskiego.

Po oficjalnych uroczystościach klasy pierwsze zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z wychowawcami.

Całej Społeczności Szkolnej, tj. Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom administracji, a także Uczniom życzymy ogromnych sukcesów w pracy i zapału, który nigdy się nie kończy.


Wyróżnienie dla Wolontariatu Szkolnego

W dniu 30.09.2015 na Stołecznej Kapitule Klubów Ośmiu przedstawiciele wolontariuszy wraz z opiekunami p. Magdaleną Krakowiak i p. Anną Szumel odebrali z rąk pani poseł Joanny Fabisiak Certyfikat Szkoły Przyjaznej Wolontariatowi. Nasza wieloletnia praca, zaangażowanie młodzieży i ich dobre serca zostały docenione. Specjalne podziękowania od Fundacji „Świat na Tak” za szerzenie idei pomocy innym i działania wspierające prace wolontariuszy otrzymał Pan Dyrektor Wojciech Barański.


Wyjazd integracyjny klas I

W dniach 23.09.2015-25.09.2015 uczniowie klas I wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce integracyjnej. W tym roku szkolnym spędziliśmy czas w ośrodku wypoczynkowym Gwarek w Pięknej Górze na Mazurach. Pogoda i nastroje dopisywały. Uczniowie przeżyli niezapomniane chwile w czasie nocnej gry fabularnej w lesie i survival. Odbyła się olimpiada sportów na wesoło, gra terenowa INO, dyskoteka oraz teleturniej Intelshow.


Międzynarodowy Dzień Pokoju 2015 r.

21-go września obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Pokoju, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1981 roku [czytaj dalej] PDF


Wyjście do Muzeum Powstania Warszawskiego klas II

W związku z obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego, w połowie września br. uczniowie klas drugich naszej szkoły wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dla wielu z nich była to pierwsza okazja spotkania się oko w oko z pamiątkami oraz faktami z życia młodzieży, których młodość została przerwana przez patriotyczne zapędy odbicia z rąk okupanta Warszawy – stolicy Polski. Przewodnik wycieczki dokładnie objaśnił przebieg powstania i powody jego wybuchu. Zobrazowane zostały również strategie Armii Krajowej oraz taktyka Polskiego Państwa Podziemnego. W ramach lekcji muzealnej uczniowie brali również udział w pracy w grupach, gdzie mogli wykazać się kreatywnością tworzenia tekstów na tematy powstańcze.

Wszyscy uczestnicy miło spędzili czas, poszerzyli swoją wiedzę z historii Polski, a także przeżyli niezwykłą i jedyną w swoim rodzaju podróż w czasie.


18.10.2015r. – Piknik w Kaplicy pod wezwaniem Jana Pawła II

Wolontariusze naszej szkoły wraz z opiekunami p. Magdaleną Krakowiak, p. Anną Szumel i księdzem Jarosławem pomagać będą w organizacji pikniku parafialnego w Kaplicy pod wezwaniem Jana Pawła II przy ul. Obrońców Tobruku.

Zapraszamy do udziału w pikniku w ramach obchodów Dnia Papieskiego.