Towarzystwo Projektów Edukacyjnych od wielu lat realizuje działania mające na celu wzmacnianie tożsamości patriotycznej młodych ludzi, przypominanie zapomnianych wydarzeń historycznych i mniej znanych bohaterów. Projekt „Warszawa – Miasto Pamięci”, realizowany dzięki wsparciu Fundacji PGE i współpracy Mazowieckiego Kuratora Oświaty w atrakcyjny sposób przybliża bohaterstwo zwykłych mieszkańców stolicy w czasie okupacji niemieckiej. Każdy z uczniów wie bowiem czym było Powstanie Warszawskie, ale już tylko nieliczni pamiętają o tajnym nauczaniu, które kosztowało życie setek nauczycieli, czy akcjach sabotażu, powstaniu w Getcie Warszawskim, czy pomocy Żydom (fragment listu Pana Pawła Zarzyckiego – Prezesa Towarzystwa Projektów Edukacyjnych).

 

Działania projektowe w naszej szkole:

– wystawa „Warszawa – Miasto Bohaterów” oraz koncert „Miasto Bohaterów”

udział społeczności szkoły (indywidualnie, dla chętnych osób) w otwarciu wystawy „Warszawa – Miasto Bohaterów” i koncercie „Miasto Bohaterów” z udziałem znanych wokalistów prowadzonych przez Darka „Maleo” Malejonka (25.09.2021). Bogato ilustrowana wystawa eksponowana na Placu Piłsudskiego w Warszawie dostępna jest do końca października 2021 roku;

 

– doposażenie szkolnej biblioteki w albumy „Miasto Bohaterów” – publikacja zawiera płytę DWD z filmem dokumentalnym „Warszawa, miasto bohaterów” w reżyserii Michała Szymanowicza (27.09.2021);

 

– lekcje historii – poznanie bohaterskich postaw mieszkańców stolicy podczas II Wojny Światowej (październik 2021).