1. Uczniowie oraz rodzice mogą korzystać z Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej

w Poradni nr 20 przy ul. Powstańców Śląskich 17,

tel: (22) 666-17-73, (22) 666-17-74

Link do poradni: www.ppp20.pl


2. Godziny pracy szkolnych pedagogów w roku szkolnym 2022/2023: [czytaj więcej]

3. Akcja informacyjna o możliwości uzyskania pomocy w sytuacji wystąpienia przemocy w rodzinie podczas stanu epidemii.

W związku z przygotowaną przez m.st. Warszawa akcją mającą na celu rozpowszechnienie informacji dot. oferty pomocy w sytuacji wystąpienia przemocy w rodzinie w okresie epidemii zachęcamy zainteresowane osoby do zapoznania się z listem Prezydenta m.st. Warszawy oraz plakatem informacyjnym o możliwości uzyskania pomocy.

Sytuacja ograniczenia możliwości przemieszczania się i zalecenia przebywania w domach, to szczególnie trudny czas dla osób doznających przemocy w rodzinie, dlatego niezmiernie ważne jest dotarcie z ww. informacjami do osób potrzebujących.

Więcej informacji:

http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/warszawa-wspiera-ofiary-przemocy-domowej-mimo-epidemii – artykuł o akcji na stronie m.st. Warszawy.

List od Pana Prezydenta [czytaj więcej]

Przemoc karmi się milczeniem [czytaj więcej]


Telefony zaufania link


 

Aktualne informacje:


„WITAJ W POLSCE!” – BROSZURA DLA NASTOLATKÓW Z UKRAINY

Broszura „Witaj w Polsce!” powstała z inicjatywy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Dedykowana jest ukraińskim nastolatkom w wieku 12-18 lat, mieszkającym Polsce. Publikacja odpowiada na szereg ważnych pytań: czym się różni ukraińskie i polskie prawo? Kim jest „opiekun tymczasowy”? Czy ukraińskie nastolatki mogą pracować w Polsce? Dlaczego szesnastolatek nie może sam iść do lekarza?

Broszura jest dostępna w dwóch wersjach językowych:

– ukraińskiej: https://edukacja.fdds.pl/pluginfile.php/97336/mod_resource/content/1/fdds-broszura-a5-witaj-w-Polsce-ua.pdf?fbclid=IwAR2FWBgeTvSUlmNY4tjQk0Uo-oCpa7kzsHNJgVvjHco_B6yAv2hKafZe12Q

– polskiej: https://edukacja.fdds.pl/pluginfile.php/97337/mod_resource/content/1/fdds-broszura-a5-witaj-w-Polsce-pl.pdf?fbclid=IwAR0C5i4Yf61Z9MM0Wi24KVscPTas2bC6gNUjaeA-D1r0DZuwGN-0IkrjEo8


Kampania społeczna „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”

1 października Fundacja „Twarze depresji” zainaugurowała 15. jubileuszową kampanię społeczną „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” – w całości poświęconą problemowi depresji wśród dzieci i młodzieży. Kampania realizowana jest w języku polskim i ukraińskim.

Więcej informacji:

– kampania społeczna o depresji u dzieci: https://twarzedepresji.pl/15-edycja-kampanii/

– leczenie depresji u dzieci i młodzieży: https://twarzedepresji.pl/o-depresji-u-dzieci/

– magazyn edukacyjny o depresji u dzieci i młodzieży: https://twarzedepresji.pl/nr-4-2021/

– bezpłatny webinar o depresji u dzieci i młodzieży: https://www.youtube.com/watch?v=MlMdAI2btUs&feature=emb_title


Poradnia „Dziecko w Sieci”

Zapraszamy do korzystania z bezpłatnej pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej Poradni „Dziecko w Sieci” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Poradnia zajmuje się pomocą dzieciom, które doświadczyły: cyberprzemocy, kontaktu ze szkodliwymi treściami w internecie oraz innych trudnych sytuacji związanych z korzystaniem z urządzeń ekranowych. Wspiera rodziców w kształtowaniu właściwych nawyków korzystania z nowych technologii przez rodzinę, doradza profesjonalistom, gdy niebezpieczne sytuacje dotyczą ich uczniów udzielając wsparcia w podejmowaniu interwencji na rzecz dziecka doświadczającego zagrożeń online.

Konsultacje można umówić kontaktując się z sekretariatem pod nr tel.: 22 826 88 62 lub pisząc wiadomość e-mail: poradniadws@fdds.pl

Ulotka (pobierz)


Psychologiczne Centrum Wsparcia – wznowienie działania

Od października 2022 r. wznowiono działanie Psychologicznego Centrum Wsparcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli, którego zadaniem jest doraźna konsultacja i pomoc psychologiczna. Przy telefonach dyżurują psycholodzy, psychoterapeuci i pedagodzy z czterech specjalistycznych  poradni psychologiczno-pedagogicznych.:

Od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-19.00 pod numerem 667 147 738  dyżurują specjaliści ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „TOP”. Możliwy jest również kontakt mailowy: mtz@mtz.waw.pl

Szczegółowe informacje: https://edukacja.um.warszawa.pl/-/psychologiczne-centrum-wsparcia

Wsparcie asystenta rodziny dla rodzin z dziećmi pochodzenia ukraińskiego zamieszkałych w Dzielnicy Bemowo w Warszawie [czytaj więcej]

Zachęcamy do korzystania!


Wsparcie psychologiczne w języku rosyjskim oraz ukraińskim

W związku z obecną sytuacją na Ukrainie, informujemy, że w poradni jest zatrudniony psycholog mówiący biegle w języku rosyjskim oraz ukraińskim. W przypadku potrzeby psychologicznego wsparcia dzieci z bemowskich placówek, pochodzących z Ukrainy, mających trudności w porozumiewaniu się w języku polskim, prosimy o kontakt z Poradnią Psychologiczno-Pedagogicznej nr 20 w Warszawie pod nr telefonu 500-104-119. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.


Webinar dla rodziców pt. „Nastolatek – jak przetrwać, wspierać i pomagać”

Webinar jest częścią Kampanii Profilaktycznej „Twój Ruch! Twój Wybór!” finansowanej przez Urząd Dzielnicy Bemowo Miasta St. Warszawy. Webinar poprowadziła p. Paulina Bera, pedagog, terapeutka.
Zachęcamy do obejrzenia, ponieważ jest bardzo ciekawy i porusza bardzo aktualne problemy dzieci i młodzieży, będzie on dostępny do końca roku na kanale YT pod linkiem: https://youtu.be/VNWYhXTgRAY


„Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje”

„Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje” to kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia, której celem jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzieży.

Kampania promuje specjalną infolinię 800 12 12 12 oferującą doraźne wsparcie psychologiczne dzieciom i młodzieży, a także ich rodzicom i opiekunom. Numer działa przez całą dobę, a połączenie z nim jest bezpłatne. Młodzi ludzie, którzy od zwykłej rozmowy telefonicznej wolą komunikator, mogą skorzystać z chatu dostępnego na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka – link https://czat.brpd.gov.pl/

Więcej o kampanii https://www.gov.pl/web/zdrowie/opieka-psychologiczna


Seminaria on-line dotyczące rodzicielstwa

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy przy ul. gen. T. Pełczyńskiego 28 E w Warszawie zaprasza do wzięcia udziału w inspirujących seminariach on-line dotyczących rodzicielstwa.
Ich celem jest zainspirowanie Państwa do refleksji nad podejściem do rodzicielstwa, wychowania, swojej relacji z dziećmi lub – szerzej – relacji z innymi ludźmi. Seminaria będą prowadzone przez Olgę Piekarską-Piotrowicz, certyfikowanego trenera Familylab Polska oraz Familylab Association w oparciu o książki duńskiego pedagoga i
terapeutę Jespera Juula. Uczestnictwo  w  poszczególnych  zajęciach  może  być  potwierdzone  zaświadczeniem wystawionym przez Poradnię o ukończeniu cyklu 8 seminariów o łącznej liczbie 32 godzin dydaktycznych.

Tematy poszczególnych seminariów będą dotyczyły:
– komunikowania granic,
– poczucia własnej wartości dzieci i rozwijania ich pełnego potencjału,
– agresji dziecięcej,
– przewodnictwa dorosłych,
– budowania zdrowego stosunku do jedzenia u dziecka,
– towarzyszenia dziecku w procesie edukacji szkolnej,
– relacji rodzic – nastolatek.

Spotkania będą się odbywać przez osiem kolejnych śród (począwszy od 27 października, a skończywszy 15 grudnia) w godzinach 12.30 – 15.30 przez aplikację Zoom. Zainteresowane osoby prosimy o zgłoszenia telefoniczne do Sekretariatu Poradni: (22) 664 13 42, (22) 664 08 49, 509 953 508 od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-16.00.


„Pomagamy” – całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl

Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Istotne jest również odpowiednie wsparcie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży w ramach prowadzenia przez specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych.

W ramach działań infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.

Więcej o infolinii https://www.kuratorium.waw.pl/pl/informacje/aktualnosci/15935,800-800-605-ruszyla-calodobowa-bezplatna-infolinia-dla-dzieci-mlodziezy-rodzicow.html


Bezpłatna pomoc terapeutyczna dla dzieci i ich rodziców[czytaj więcej]

Stowarzyszenie OPTA prowadzi nabór do grup terapeutycznych dla dzieci i ich rodziców. Zapisy – sekretariat Stowarzyszenia OPTA tel. 797924700, 797850874, ul. Marszałkowska 85 lok.34, 00 -683 Warszawa


Konsultacje do Oddziału Dziennego Rehabilitacji Psychiatrycznej

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 20 informuje, że wznowiono  konsultacje do Oddziału Dziennego Rehabilitacji Psychiatrycznej dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wolskim. Obecnie przyjmuje się pacjentów klas VI – VIII Szkoły Podstawowej. Aktualnie jest krótki czas oczekiwania na przyjęcie.
Zakres problemów, którymi zajmuje się oddział to:
* trudności i kryzysy rozwojowe,
* zaburzenia lękowe, lęk społeczny, lęk szkolny, lęk separacyjny,
* zaburzenia osobowości,
* zaburzenia więzi,
* utrzymujące się trudności w funkcjonowaniu społecznym po przebytym epizodzie psychotycznym,
* trudności szkolne,
* trudności w funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej,
* niska samoocena, nieśmiałość, wycofywanie się z interakcji społecznych,
* przygnębienie, depresja i zaburzenia nastroju,
* mobbing w grupie rówieśniczej,
* zaburzenia odżywiania się w stabilnym stanie somatycznym,
* trudności wychowawcze,
* nieradzenie sobie za złością
* problemy w koncentracji,
* zespół nadruchliwości z deficytem uwagi,
* konflikty z rodzicami i rodzeństwem,
* przeżycia traumatyczne,
* odmowa chodzenia do szkoły,
* nerwica natręctw,
* zaburzenia ze spektrum autyzmu,
* i inne problemy okresu rozwojowego.

Zgłoszenia do oddziału przyjmowane są telefoniczne nr (22) 389 49 95; 516 060 173 oraz pocztą e-mail ASienkiewicz@wolski.med.pl
Na oddział dzienny dla młodzieży konieczne jest skierowanie wystawione przez lekarza pracującego w placówce z kontraktem NFZ – psychiatra dzieci i młodzieży, psychiatra, pediatra, lekarz rodzinny. Kwalifikacja pacjenta na odział polega na rozmowie ze specjalistą psychoterapeutą lub lekarzem.
Wymagane jest wyrażenie zgody na udział w zajęciach terapeutycznych i szkolnych przez pacjenta oraz uczestniczenie w proponowanych formach terapii przez rodziców.
Decyzja o zakwalifikowaniu na oddział podejmowana jest przez zespół terapeutyczny i przekazywana telefonicznie lub mailowo.


Przystanek „Uważność” stacja końcowa „To działa!”

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 20 w Warszawie zaprasza uczniów klas I – III na zajęcia: Przystanek „Uważność” stacja końcowa „To działa!”. Trening uważności jest fantastyczną przeciwwagą dla tego wszystkiego,
czego dziecko doświadcza współcześnie – wszechobecnego pośpiechu, rywalizacji, stresu, nowoczesnych technologii, za którymi czasami trudno jest nadążyć i izolacja, z którą musimy się mierzyć.

Szczegółowe informacje na temat zajęć [czytaj więcej]


Webinar „Bezpieczne korzystanie z komputera i technik cyfrowych”

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 20 zachęca do wzięcia udziału w Webinarze dla rodziców dzieci z ASD oraz innych zainteresowanych tematyką bezpiecznego korzystania z wysokich technologii. Spotkanie zaplanowane jest na 18.03.2021 r. godz. 17.00 na platformie Zoom. Zgłoszenia należy wysyłać na adres mailowy beata.mysliwiec@ppp20.pl do 15.03.2021 r. [czytaj więcej]


W sprawie zamiaru przekształcenia Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

W związku z otrzymanym pismem z Biura Edukacji dotyczącym zawiadomienia  rodziców/prawnych opiekunów, uprzejmie informujemy, że: „Rada m. st. Warszawy podjęła 19 listopada 2020 r. uchwałę nr XXXIX/1224/2020 w sprawie zamiaru przekształcenia Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Uniwersytet dla Rodziców” w Warszawie, ul. Raszyńska 8/10. Zgodnie z art. 89 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 poz. 910 z póź. zmian.). Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna „Uniwersytet dla Rodziców” jest poradnią o charakterze ogólnomiejskim i obejmuje swoim zakresem działania całe m. st. Warszawę.

Uchwała [czytaj więcej]


Psychologiczne Centrum Wsparcia

W m.st. Warszawa działa Psychologiczne Centrum Wsparcia, którego celem jest pomoc uczniom, rodzicom i nauczycielom w radzeniu sobie z nowymi wyzwaniami w czasie pandemii. Specjaliści z czterech specjalistycznych poradni psychologiczno-pedagogicznych od poniedziałku do piątku pełnią dyżury telefoniczne w ramach Psychologicznego Centrum Wsparcia.

Więcej informacji (plakat)


Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych

W okresie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Cały czas funkcjonuje także bezpłatna infolinia 800 080 222 z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Ponadto – w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii – powstała poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/pomoc-psychologiczno-pedagogiczna-dla-dzieci-i-mlodziezy-w-okresie-ferii-zimowych